wtorek, 05 grudnia 2023

Newsroom

Zapisy na obligacje PragmaGO zredukowane o 66 proc.

msd | 27 stycznia 2023
W wartej 20 mln zł publicznej ofercie papierów dłużnych faktoringowej spółki udział wzięło ponad tysiąc inwestorów, co jest jednym z najwyższych wyników dla emisji o tej skali.

Warte 20 mln zł obligacje Pragmy trafiły do 1042 inwestorów. Przydział długu poprzedziła jednak sięgająca prawie 66 proc. redukcja złożonych zapisów, co – wg naszych obliczeń – oznacza, że popyt na papiery spółki sięgnął 58,5 mln zł. PragmaGO ma więc powody, by mówić o sukcesie emisji prowadzonej w nowym dla spółki formacie. Po raz pierwszy były to bowiem obligacje niezabezpieczone, ale z tenorem skróconym do dwóch lat i marżą podniesioną do 6 pkt proc. ponad WIBOR 3M (poprzednio spółka oferowała 4 pkt proc. marży, ale za zabezpieczony dług z czteroletnim okresem spłaty).

W 24 publicznych emisjach na podstawie prospektu, które przeprowadzono w ubiegłym roku, barierę tysiąca inwestów przekroczono tylko pięciokrotnie i dotyczyło to ofert o znacznie większej skali (od 78 do 249 mln zł popytu).

Nowe obligacje Pragmy zostały uplasowane w ramach wartego do 150 mln zł programu emisji, z którego spółka będzie mogła pozyskać jeszcze do 117 mln zł, na co ma czas do połowy lipca.

Docelowo papiery trafią do obrotu na GPW, gdzie notowanych jest osiem starszych serii zabezpieczonego długu Pragmy o łącznej wartości 100,8 mln zł i terminach spłaty do października 2026 r. Seria PRF0525 o najbliższym terminie spłaty do uplasowanej właśnie emisji wyceniana jest na 99 proc. nominału, tj. z 4,25 pkt proc. realnej marży do WIBOR-u.

Więcej wiadomości o PragmaGO S.A.

 • Oferta obligacji PragmaGO ponownie z dwukrotną nadsubskrypcją

  27 listopada 2023
  W wartej 20 mln zł publicznej emisji papierów dłużnych faktoringowo-pożyczkowej spółki doszło do 48,5-proc. redukcji złożonych zapisów.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Nowe warunki już działają

  17 listopada 2023
  Do grupki emitentów zbierających zapisy od inwestorów indywidualnych dołączyły Echo Investment oraz Budlex. A ponieważ Developres wydłużył ofertę ze względów proceduralnych, w pewnym momencie łącznie aż pięciu emitentów prowadziło ogólnodostępną dystrybucję w jednym czasie. Rynek w rozkwicie.
  czytaj więcej
 • PragmaGO zwiększa zadłużenie pod finansowanie rosnących obrotów

  16 listopada 2023
  Od 10 kwartałów dług netto faktoringowo-pożyczkowej spółki systematycznie rośnie, finansując wzrost portfela jej należności. Rosnące zyski częściowo amortyzują więc przyrost zobowiązań odsetkowych. Nie obchodzi się jednak bez stosunkowo wysokich kosztów odsetkowych.
  czytaj więcej
 • PragmaGO – raport rynkowy

  14 listopada 2023
  Na rynku wtórnym niezabezpieczone detaliczne obligacje faktoringowo-pożyczkowej spółki płacą istotnie mniej od papierów z trwającej oferty publicznej. Premia za udział w nowej emisji stanowi więc godziwe wynagrodzenie za dłuższy okres spłaty.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Emisje