wtorek, 23 kwietnia 2024

Newsroom

KNF proponuje czasowe zniesienie opodatkowania obligacji bankowych

Emil Szweda, Obligacje.pl | 05 kwietnia 2013
Przepisy podatkowe zostały wskazane jako jedno z głównych źródeł niskiej popularności emisji obligacji bankowych. KNF i zespół roboczy proponują rozwiązanie tej kwestii.

Aby rozwiązać problem podatkowy związany z inwestowaniem w obligacje korporacyjne (w tym także obligacje banków) zespół ekspertów, który opracował raport pod egidą Komisji Nadzoru Finansowego zamierza zarekomendować ministrowi finansów przejściowe zwolnienie inwestorów detalicznych z opodatkowania odsetek od długoterminowych obligacji emitowanych przez banki przez okres dwóch - trzech lat - napisano w prezentacji opublikowanej przez KNF.

W prace nad badaniem rynku obligacji bankowych zaangażowani byli eksperci KNF, Ministerstwa Finansów, resortu sprawiedliwości, Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich, Giełdy Papierów Wartościowych i innych przedstawicieli branży finansowej. 

Dodatkowo zespół dostrzegł także niekorzystną formę poboru podatku, bez względu na faktyczny czas, przez jaki papier znajdował się w portfelu inwestora (dotyczy to w szczególności inwestorów indywidualnych -red.). Zespół rekomenduje, aby w przyszłości podatek naliczany był proporcjonalnie do czasu pozostawania obligacji w portfelu inwestora.

Ponadto rekomenduje się możliwość łączenia w ramach przychodów kapitałowych zysków z odsetek ze stratami ze zbycia papierów wartościowych (obowiązek sporządzenia PIT spoczywałby na biurach maklerskich).

Należy domniemywać, że zmiany podatkowe związane z poborem i odliczeniami nie byłyby związane tylko z obligacjami bankowymi, ale dotyczyłyby całego spektrum obligacji korporacyjnych (red).

Komentarz Obligacje.pl

Sugerowanym zmianom podatkowym można tylko przyklasnąć, zwłaszcza w zakresie naliczania podatków i możliwości odliczania strat poniesionych na innych papierach (np. akcjach). Inwestowanie w obligacje, które dziś wymaga znajmości prawa podatkowego i uwzględniania w decyzjach daty ustalenia praw do odsetek, byłoby znacznie uproszczone w stosunku do obecnego stanu, który niepotrzebnie komplikuje zasady i powoduje, że są one trudne do zrozumienia przez nieprofesjonalistów. W perspektywie wprowadzenia do notowań kontraktów na WIBOR łączenie zysków i strat dawałoby możliwość realnego hedgowania portfela przed skutkami zmian WIBOR bez ponoszenia kosztów podatkowych.

Z kolei możliwość uzyskania ulgi podatkowej z inwestycji w obligacje banków, nawet przez krótki okres, wygląda - w obecnej sytuacji budżetu - bardziej na życzenie niż realny plan. Byłoby to zresztą niesprawiedliwe uprzywilejowywanie banków w stosunku do innych podmiotów gospodarczych.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst