sobota, 23 listopada 2024

Newsroom

W ostatnich trzech latach zyski na Catalyst pobiły WIG o 8 pkt proc.

biuro prasowe Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie | 3 grudnia 2012
Rynek obligacji w Polsce ma ogromny potencjał rozwoju, jak wynika z najnowszego raportu Catalyst – podsumowanie rozwoju. Patronat nad raportem objęła Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

Według najnowszego raportu Grant Thornton Catalyst – podsumowanie rozwoju, którego partnerem jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, wielkość emisji papierów dłużnych przedsiębiorstw i instytucji finansowych w relacji do PKB w krajach Europy Zachodniej i USA sięga kilkuset procent. W Polsce to na razie 6 proc. Rynek obligacji w Polsce ma ogromny potencjał rozwoju. Należy jednak podjąć wysiłki w celu zwiększenia płynności notowanych na nim instrumentów dłużnych.

Emisja obligacji daje podmiotom gospodarczym możliwość pozyskania finansowania na rozwój działalności, bieżące potrzeby, bądź też spłatę istniejących zobowiązań. Z punktu widzenia inwestora zakup obligacji na rynku giełdowym pozwala na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, ograniczenie ryzyka oraz osiągnięcie zysków kapitałowych.

- Celem uruchomienia rynku Catalyst było stworzenie platformy handlu instrumentami dłużnymi dla inwestorów chcących ulokować swoje środki, jak i emitentów poszukujących kapitału na finansowanie bieżącej działalności lub dalszego rozwoju. Minione trzy lata to także wielka akcja edukacyjna, promocyjna i akwizycyjna, która zaowocowała wprowadzeniem emisji obligacji nieskarbowych, małych i dużych na Catalyst. Raport Grant Thornton podsumowujący trzy lata funkcjonowania Catalyst, przedstawia rynek, który w czasie swojej krótkiej historii stał się istotnym, komplementarnym elementem polskich rynków kapitałowych - powiedział Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy, cytowany w komunikacie prasowym.

Od uruchomienia rynku, tj. w okresie ostatnich trzech lat, obligacje korporacyjne stały się doskonałym sposobem na pozyskanie kapitału dla licznych przedsiębiorstw, które nie zamierzały uzależniać się od jednego banku lub miały ograniczoną zdolność kredytową. Na Catalyst zadebiutowało 161 emitentów obligacji nieskarbowych, pozyskując z 385 emisji obligacji łącznie ponad 55 mld zł. Na koniec września 2012 r. łączna wartość instrumentów notowanych na Catalyst razem z obligacjami skarbowymi i listami zastawnymi wyniosła ponad 562 mld zł. 

- Obligacje swój potencjał ujawniły również inwestorom giełdowym bijąc na głowę portfele akcyjne. Przeciętnie przyniosły 23 proc. zwrot z inwestycji, tj. o blisko 8 proc. lepiej niż WIG. Ale nie każdy papier dawał inwestorom taką samą stopę zwrotu. Najatrakcyjniejsze okazały się obligacje firm z branży finansowej (pożyczki i windykacja), kusząc inwestorów 11,43 proc. stawką oprocentowania. Natomiast, najpewniejsze duże banki komercyjne dawały roczny przeciętny zwrot 8,05 proc. - powiedział Damian Atroszczak, kierujący zespołem transakcji kapitałowych w Grant Thornton.

Aż 31 proc. spośród emitentów uzyskane środki wykorzystało do sfinansowania inwestycji, a 17 proc. jako zastrzyk gotówki w bieżącej działalności. Zaledwie 8 proc. emitentów przeznaczyło środki z obligacji na spłatę długów, nierzadko aby rolować wcześniejsze emisje. Jak się okazuje, zdecydowana większość emisji obligacji nie była zabezpieczona (69 proc. emisji). Jak wynika z analizy zabezpieczenie zobowiązań nie gwarantowało emitentom lepszych warunków emisji.

- Dużym wyzwaniem przed którym obecnie stoi Catalyst jest zwiększenie płynności notowanych na nim obligacji. Obecny wolumen obrotów dla większości emisji pozostawia wiele do życzenia. Głównymi sprawcami niskiej płynności są sami interesariusze rynku, tj. emitenci i inwestorzy – którzy ustalają w drodze ofert prywatnych zmienny mechanizm oprocentowania, najczęściej na bazie WIBOR6M. Przerzucenie ryzyka stopy procentowej na emitentów demotywuje inwestorów do sprzedaży obligacji na rynku wtórnym. I nie ma co się dziwić, skoro procentowy udział default’ów jest bardzo niska i oscyluje w granicach 0,23 proc. łącznej wartości emisji obligacji korporacyjnych. Interesujące są również wyniki analizy samego powodzenia ofert pierwotnych obligacji. Przeciętnie aż 90 proc. wartości emisji przedsiębiorstw była dotąd obejmowana przez inwestorów. A w przypadku większości banków i JST mieliśmy do czynienia z nadsubskrypcjami - twierdzi Damian Atroszczak.

Raport Catalyst – podsumowanie rozwoju, analizuje etapy rozwoju i zasady organizacji rynku. Opisuje jego rozmiar i płynność, organizację i strukturę obrotu. Wyjaśnia proces emisji obligacji w drodze oferty prywatnej i publicznej oraz obowiązki informacyjne emitentów notowanych na tym rynku. Raport odpowiada również na wiele pytań związanych z rynkiem Catalyst, w tym m.in.: jakie najczęściej są cele emisji oraz jaka jest ich skuteczność, kim są emitenci, jaka jest ich charakterystyka, jakie są najpopularniejsze rodzaje emitowanych obligacji i jak kształtuje się ich oprocentowanie. W opracowaniu można znaleźć również informacje na temat determinantów wysokości oprocentowania, zabezpieczeń, średniego okresu zapadalności obligacji oraz przeciętnego czasu trwania procesu wprowadzenia na Catalyst

Więcej wiadomości kategorii Analizy