niedziela, 25 lutego 2018

Newsroom

Analiza Eurocent

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 02 marca 2017
Wygląda na to, że aktualna sytuacja rynkowa, czyli zmiany prawne w 2016 roku (ograniczenie maksymalnych kosztów pożyczek), a także program 500+ (Eurocent udziela pożyczek na stosunkowo małe kwoty) odciskają piętno na wynikach grupy. Bardziej dokładnych wyjaśnień nie odnajdziemy jednak w raporcie spółki.

UWAGA! Pełna treść analizy dostępna jest dla zalogowanych użytkowników, którzy przy rejestracji wybrali opcję bezpłatną. Użytkownicy, którzy wybrali rejestrację płatną, muszą mieć wykupiony abonament NEWSY I ANALIZY. Przejdź do CENNIKA.Podsumowanie

Zmiany ustawowe ograniczające maksymalne koszty udzielanych pożyczek wprowadzone w marcu 2016 roku. Propozycje kolejnych zmian i dalszych ograniczeń kosztów pożyczek, przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, opublikowane w grudniu 2016. Zmiany w opodatkowaniu funduszy inwestycyjnych zamkniętych. Wreszcie program 500+, dofinansowujący docelową grupę klientów Eurocent, czyli odbierający spółce potencjalnych klientów.

Ostatni rok nie rozpieszcza branży pożyczkowej, kurczą się jej zyski, zmniejsza baza klientów, dodatkowo spółki stosujące wcześniej optymalizację poprzez fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ) zmuszone są do nietypowych posunięć. A branża nadal czeka w zawieszeniu, na to, co ostatecznie stanie się z kolejnymi ograniczeniami zaproponowanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Tak obecnie wygląda krajobraz w branży pożyczkowej i sytuacja dotyczy również Eurocentu. W 2016 spadły zyski spółki, a w III i IV kwartale 2016 roku pojawiły się straty. Kurs akcji za ostatnie 12 miesięcy spadł o 47 proc. Dodatkowo, sprawozdanie finansowe grupy nie wyjaśnia aktualnej sytuacji w sposób jasny i czytelny. Pierwsze spojrzenie na bilans skłania wręcz do sporego niepokoju.

W jaki sposób zamieszanie to wpływa na obligatariuszy spółki? Spróbuję to sprawdzić w bieżącej analizie, ale ze względu na ubogie w wyjaśnienia sprawozdania spółki, nie jest to łatwe zadanie...

Żeby dokończyć lekturę musisz być zalogowany!

Więcej wiadomości o Eurocent S.A.

Więcej wiadomości kategorii Analizy

 • Analiza MCI Capital

  20 lutego 2018
  Patrząc na strukturę bilansu, posiadane przez MCI aktywa oraz fakt ich finansowania głównie kapitałami własnymi, na 30 września 2017 r. sytuacja obligatariuszy wydaje się być komfortowa.
  czytaj więcej
 • Analiza Kancelarii Medius

  29 stycznia 2018
  Wzrost przychodów Kancelaria Medius osiąga przy zachowaniu wysokiej rentowności prowadzonej działalności. Jednocześnie grupa dba o zachowanie odpowiedniej struktury finansowania czy płynności.
  czytaj więcej
 • 6 pomysłów na 5 proc.

  02 marca 2017
  Przedstawiamy kolejny wybór ciekawych obligacji notowanych na Catalyst przygotowany dla czytelników Obligacje.pl i Pulsu Biznesu.
  czytaj więcej
 • Analiza Kredyt Inkaso

  21 lutego 2017
  "Wskaźnik zadłużenie finansowe netto/EBITDA znajduje się obecnie na poziomach znacznie wyższych niż u konkurencji. Wg grupy, czynniki stojące za pogorszeniem wyników miały charakter w znacznym stopniu jednorazowy i już ustąpiły."
  czytaj więcej

Emisje