czwartek, 23 listopada 2017

Newsroom

Analiza Eurocent

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 02 marca 2017
Wygląda na to, że aktualna sytuacja rynkowa, czyli zmiany prawne w 2016 roku (ograniczenie maksymalnych kosztów pożyczek), a także program 500+ (Eurocent udziela pożyczek na stosunkowo małe kwoty) odciskają piętno na wynikach grupy. Bardziej dokładnych wyjaśnień nie odnajdziemy jednak w raporcie spółki.

UWAGA! Pełna treść analizy dostępna jest dla zalogowanych użytkowników, którzy przy rejestracji wybrali opcję bezpłatną. Użytkownicy, którzy wybrali rejestrację płatną, muszą mieć wykupiony abonament NEWSY I ANALIZY. Przejdź do CENNIKA.Podsumowanie

Zmiany ustawowe ograniczające maksymalne koszty udzielanych pożyczek wprowadzone w marcu 2016 roku. Propozycje kolejnych zmian i dalszych ograniczeń kosztów pożyczek, przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, opublikowane w grudniu 2016. Zmiany w opodatkowaniu funduszy inwestycyjnych zamkniętych. Wreszcie program 500+, dofinansowujący docelową grupę klientów Eurocent, czyli odbierający spółce potencjalnych klientów.

Ostatni rok nie rozpieszcza branży pożyczkowej, kurczą się jej zyski, zmniejsza baza klientów, dodatkowo spółki stosujące wcześniej optymalizację poprzez fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ) zmuszone są do nietypowych posunięć. A branża nadal czeka w zawieszeniu, na to, co ostatecznie stanie się z kolejnymi ograniczeniami zaproponowanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Tak obecnie wygląda krajobraz w branży pożyczkowej i sytuacja dotyczy również Eurocentu. W 2016 spadły zyski spółki, a w III i IV kwartale 2016 roku pojawiły się straty. Kurs akcji za ostatnie 12 miesięcy spadł o 47 proc. Dodatkowo, sprawozdanie finansowe grupy nie wyjaśnia aktualnej sytuacji w sposób jasny i czytelny. Pierwsze spojrzenie na bilans skłania wręcz do sporego niepokoju.

W jaki sposób zamieszanie to wpływa na obligatariuszy spółki? Spróbuję to sprawdzić w bieżącej analizie, ale ze względu na ubogie w wyjaśnienia sprawozdania spółki, nie jest to łatwe zadanie...

Żeby dokończyć lekturę musisz być zalogowany!

Więcej wiadomości o Eurocent S.A.

 • Eurocent zwołał zgromadzenie obligatariuszy

  21 listopada 2017
  Chodzi o związane z naruszeniem warunków emisji spotkanie właścicieli nienotowanych na Catalyst trzyletnich papierów dłużnych serii G o wartości 3 mln zł.
  czytaj więcej
 • Eurocent pogłębia tegoroczne straty

  15 listopada 2017
  Pomimo kolejnej straty oraz gwałtownego przyrostu należności firma pożyczkowa zakończyła III kwartał z dodatnimi przepływami operacyjnymi. Część wygenerowanej gotówki trafiło na spłatę zaległych obligacji. Teraz jednak – decyzją tymczasowego nadzorcy sądowego – ewentualne nadwyżki środków pieniężnych nie mogą być przekazywane obligatariuszom.
  czytaj więcej
 • Eurocent dostał wezwanie do przedterminowego wykupu obligacji

  07 listopada 2017
  Jeden z obligatariuszy postawił w stan wymagalności nienotowane na Catalyst papiery serii G o wartości 100 tys. zł z emisji wartej 3 mln zł.
  czytaj więcej
 • Eurocent dostał nakaz zapłaty

  06 listopada 2017
  Firma pożyczkowa miałaby zapłacić ponad 1,8 mln zł, lecz zamierza złożyć sprzeciw do nakazu wraz z wnioskiem o oddalenie całości roszczenia ze strony funduszu sekurytyzacyjnego Prime FIZ.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Analizy

 • HB Reavis – raport kredytowy DM Michael/Ström

  14 listopada 2017
  Na zmianę sytuacji finansowej HB Reavis w 1H17 miały istotny wpływ dwa wydarzenia: kupno nieruchomości Elizabeth House pod projekt One Waterloo w Londynie oraz dekonsolidacja CE REIF.
  czytaj więcej
 • Ghelamco Invest – raport kredytowy DM Michael/Ström

  08 listopada 2017
  Mimo sprzedaży Warsaw Spire, pośrednio ten kompleks dalej stanowi największy udział w projektach Ghelamco. Według szacunków do spółki powinno jeszcze (po sierpniu 2017 r.) spłynąć ok. 159 mln euro z tytułu całkowitego rozliczenia ceny sprzedaży Warsaw Spire.
  czytaj więcej
 • 6 pomysłów na 5 proc.

  02 marca 2017
  Przedstawiamy kolejny wybór ciekawych obligacji notowanych na Catalyst przygotowany dla czytelników Obligacje.pl i Pulsu Biznesu.
  czytaj więcej
 • Analiza Kredyt Inkaso

  21 lutego 2017
  "Wskaźnik zadłużenie finansowe netto/EBITDA znajduje się obecnie na poziomach znacznie wyższych niż u konkurencji. Wg grupy, czynniki stojące za pogorszeniem wyników miały charakter w znacznym stopniu jednorazowy i już ustąpiły."
  czytaj więcej

Emisje