czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Analiza Ghelamco

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 19 kwietnia 2017
"Pomimo wzrostu zadłużenia grupy, sytuacja obligatariuszy Ghelamco wydaje się być nadal satysfakcjonująca."

Podsumowanie

Gotowy i wynajęty w ponad 90 proc. projekt Warsaw Spire to niewątpliwy atut grupy. Dotychczasowa działalność Ghelamco pozwala przypuszczać, że projekt jest obecnie oferowany na sprzedaż, zwłaszcza, że grupa rozpoczęła kolejną flagową inwestycję – The Warsaw Hub. Wielkość projektu Warsaw Spire i zmiany podatkowe w Polsce zapewne proces sprzedaży nieco wydłużają (lekarstwem sprzedaż poszczególnych budynków?), co wpływa z kolei na bilans grupy.

Grupa Ghelamco ustawiona jest na model biznesowy „wybuduj i sprzedaj”. Gdyby chciała trzymać projekty i czerpać korzyści z ich wynajmu, szybko zabrakło by jej kapitału na rozwój kolejnych inwestycji. Dlatego „skazana” jest na sprzedaż skomercjalizowanych obiektów, a trzymanie w bilansie gotowego Warsaw Spire wpływa na wzrost wskaźnika zadłużenia grupy. Biorąc pod uwagę fakt, że obiekt jest wynajęty prawie w całości i bardzo atrakcyjny, na chwilę obecną wzrost wartości tego wskaźnika nie wydaje się być niepokojący.

Zwłaszcza, że Ghelamco prowadzi ostrożną politykę w zakresie zarządzania płynnością. Większość kredytów zaciągniętych przez grupę ma ponad pięcioletni okres zapadalności, przynajmniej na rok przed wykupem grupa stara się zastępować obligacje nowymi o długich terminach zapadalności, dodatkowo posiada nadwyżkę finansową w rozliczeniach z podmiotami z pozostałych części holdingu Ghelamco. Wreszcie utrzymuje wysokie saldo środków finansowych na rachunkach bankowych.

Biorąc pod uwagę powyższe, pomimo wzrostu zadłużenia grupy, sytuacja obligatariuszy Ghelamco wydaje się być nadal satysfakcjonująca.

Pełna treść analizy dostępna jest tutaj (PDF, 1079 KB)

Więcej wiadomości o Ghelamco Invest Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Analizy