sobota, 14 września 2024

Newsroom

Analiza grupy Kruk

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 16 kwietnia 2018
Rok 2017 nie okazał się dla spółki aż tak dobry, jak można by tego oczekiwać. Wpłynęła na to konkurencja cenowa w zakresie zakupu nowych pakietów wierzytelności na rynku polskim, a także gorsza od zakładanej efektywność odzysków na rynku włoskim.

Podsumowanie

Grupa Kruk notuje systematyczny rozwój, który przejawia się wzrostem przychodów, spłat na portfelach czy zysku netto. Wzrost dokonywany jest przy pełnej kontroli ryzyka, wskaźnik zadłużenia znajduje się na odpowiednich poziomach (niższych niż u konkurencji), również wskaźnik dług netto/EBITDA znajduje się na właściwych poziomach, a do tego jest bardzo stabilny w czasie. Grupa Kruk ma miejsce w bilansie na nowy dług, czyli dalszy wzrost działalności.

Sam 2017 rok nie okazał się dla spółki aż tak dobry, jak można by tego oczekiwać. Wpłynęła na to konkurencja cenowa w zakresie zakupu nowych pakietów wierzytelności na rynku polskim, a także gorsza od zakładanej efektywność odzysków na rynku włoskim. Z tym, że skala spowolnienia nie powinna mieć żadnego wpływu na (bardzo komfortową) sytuację obligatariuszy.

2018 rok przyniósł uspokojenie w zakresie konkurencji cenowej na rynku wierzytelności w Polsce, a według deklaracji grupy, biznes we Włoszech również zmierza w dobrym kierunku.

Pobierz pełną treść analizy (PDF, 1,1 MB)

Więcej wiadomości o Kruk S.A.

Więcej wiadomości kategorii Analizy