czwartek, 21 września 2017

Newsroom

Analiza Lokum Deweloper

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 09 stycznia 2017
"Zmiany w prawie dotyczącym FIZ-ów będą miały wpływ na modyfikację struktury grupy Lokum i wpłyną na większe kwoty podatku dochodowego, co obniży rentowność netto."

UWAGA! Pełna treść analizy dostępna jest dla zalogowanych użytkowników, którzy przy rejestracji wybrali opcję bezpłatną. Użytkownicy, którzy wybrali rejestrację płatną, muszą mieć wykupiony abonament NEWSY I ANALIZY. Przejdź do CENNIKA.


Podsumowanie

Grupa Lokum to deweloper mieszkaniowy działający dotychczas we Wrocławiu, gdzie zajmuje czwarte miejsce pod względem udziału w rynku, a pierwsze miejsce w segmencie mieszkań o podwyższonym standardzie.

Grupa specjalizuje się w realizacji dużych osiedli mieszkaniowych (efekt skali) w dobrych lokalizacjach (blisko centrum) i właśnie o podwyższonym standardzie. Wyróżnikiem tych osiedli jest również atrakcyjne zagospodarowanie części wspólnych (terenów rekreacyjnych).

Taka strategia doskonale sprawdza się we Wrocławiu, grupa osiąga wysoką rentowność prowadzonej działalności i generuje solidne zyski. Zarząd i właściciele grupy postanowili sięgnąć po finansowanie zewnętrzne (emisja akcji i obligacji) i powielić model biznesowy na kolejnych, podobnych rynkach. W 2016 roku grupa zakupiła grunty i rozpoczęła inwestycje w Krakowie, a na 2017 rok przygotowuje się do rozpoczęcia działalności w Warszawie.

Z roku na rok grupa notuje rosnące wyniki finansowe, podtrzymanie prognozy na 2016 rok oznaczać będzie dla Lokum kolejny rekordowy rok. Warto podkreślić, że wzrost sprzedaży osiągany jest przy utrzymaniu wysokiej rentowności, zatem jak na razie powielanie strategii sprawdza się.

Wzrost skali działalności wymaga oczywiście zwiększonego finansowania, które spółka pozyskała poprzez emisje akcji i obligacji. Dzięki emisji akcji i wypracowywanym zyskom, pomimo wzrostu skali działalności, spółka zachowuje bardzo ostrożną strukturę finansowania. Wskaźnik zadłużenia znajduje się na niskim poziome, a posiadana gotówka i niewielkie zadłużenie krótkoterminowe powodują, że wskaźnik płynności znajduje się znacznie wyżej od poziomów uznawanych za komfortowe...

Żeby dokończyć lekturę musisz być zalogowany!

Więcej wiadomości o Lokum Deweloper S.A.

 • Lokum Deweloper bardziej zadłużony

  09 sierpnia 2017
  Gwałtowny wzrost zobowiązań w II kwartale to skutek nie tylko przeprowadzonej w tym czasie emisji obligacji, ale i rekordowych przedpłat od klientów, które stanowią o potencjale do zaksięgowania przychodów z przekazywanych w najbliższych miesiącach lokali.
  czytaj więcej
 • Deweloperzy z Catalyst nie widzą dekoniunktury na horyzoncie

  07 lipca 2017
  W I półroczu notowane na obligacyjnej giełdzie spółki deweloperskie zakontraktowały 12,6 tys. lokali wobec 10,2 tys. przed rokiem. Wielu firmom robi się zbyt ciasno na macierzystych rynkach, więc szukają możliwości rozszerzenia biznesu o kolejne miasta.
  czytaj więcej
 • Kwietniowa emisja Lokum Deweloper debiutuje na Catalyst

  21 czerwca 2017
  Warte 75 mln zł obligacje serii D w większości lub całkowicie znajdują się w portfelach inwestorów instytucjonalnych, co najpewniej odbije się na ich płynności.
  czytaj więcej
 • Wzrost zadłużenia grupy Lokum Deweloper

  17 maja 2017
  Wskaźniki zlewarowania wrocławskiego dewelopera nie budzą niepokoju, wprowadzają natomiast obligatariuszy w nową rzeczywistość. Okres, w którym gotówka trwale przewyższa zobowiązania finansowe, Lokum ma już za sobą.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Analizy

Emisje