niedziela, 24 listopada 2024

Newsroom

Analiza M.W. Trade

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 30 stycznia 2017
"Wyniki M.W. Trade w 2016 roku mają tendencję spadkową i wiele wskazuje, że 2017 rok nie będzie pod tym kątem lepszy. O ile jednak sytuacja ta jest mocno niekorzystna dla akcjonariuszy, to ma też swoje dobre strony dla obligatariuszy."

UWAGA! Pełna treść analizy dostępna jest dla zalogowanych użytkowników, którzy przy rejestracji wybrali opcję bezpłatną. Użytkownicy, którzy wybrali rejestrację płatną, muszą mieć wykupiony abonament NEWSY I ANALIZY. Przejdź do CENNIKA.


Podsumowanie

M.W. Trade zostało założone w 2004 roku i praktycznie od samego początku skoncentrowało działalność na rynku służby zdrowia. W latach 2004-2006 spółka skupiała się na windykacji należności wobec jednostek służby zdrowia, natomiast w 2006 roku rozpoczęła zakupy wierzytelności na własny rachunek i zaoferowała usługi restrukturyzacji, polegające na podpisywaniu porozumień o ratalnej spłacie zaległego zadłużenia. Od 2010 roku M.W. Trade funkcjonuje w ramach grupy Getin Holding. Prezesem spółki do dziś jest współzałożyciel – Rafał Wasilewski.

Obecnie spółka nadal koncentruje działalność na rynku służby zdrowia, dodatkowo nieco ponad 15 proc. przychodów osiąga współpracując z jednostkami samorządu terytorialnego (JST).

Akcje spółki od 2007 roku notowane są na GPW w Warszawie, obecna kapitalizacja wynosi około 90 mln zł. Audytorem M.W. Trade jest Deloitte, sprawozdania finansowe otrzymują opinie „bez zastrzeżeń”.

Do 2015 roku przychody i zyski spółki systematycznie rosły, w 2016 roku (wyniki za dziewięć miesięcy) nastąpiło istotne odwrócenie tego trendu. Jedną z przyczyn spadku wyników są wg spółki zmiany systemowe w sektorze bankowym, które powodują ograniczanie finansowania przez banki, a co za tym idzie ograniczanie zakupu nowych wierzytelności przez M.W. Trade. W efekcie w 2016 roku maleje wartość portfela wierzytelności posiadanego przez spółkę.

O ile spadek wyników jest niekorzystny dla akcjonariuszy spółki (kurs akcji M.W. Trade spadł w 2016 roku), o tyle spadek wartości portfela uwalnia środki pieniężne, które przeznaczane są na zmniejszenie zadłużenia finansowego. W efekcie spółka nieco poprawiła istotne dla obligatariuszy wskaźniki zadłużenia czy płynności. Mimo tego, wartość wskaźnika zadłużenia nadal znajduje się na niestandardowo wysokim poziomie...

Żeby dokończyć lekturę należy wykupić abonament

Więcej wiadomości o M.W. Trade S.A.

Więcej wiadomości kategorii Analizy