czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Analiza MCI.PrivateVentures FIZ

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 11 września 2017
Analizując wyniki funduszu można stwierdzić, że historycznie są dobre. Dodając do tego ciekawe spółki w portfelu i stosunkowo niewielkie zadłużenie można z pewnym optymizmem podchodzić do planowanych emisji obligacji.

Podsumowanie

MCI.PrivateVentures (MCI.PV FIZ, potencjalny emitent obligacji) jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym, w ramach którego działają dwa subfundusze: MCI.TechVentures (MCI.TV) i MCI.EuroVentures (MCI.EV), inwestujące w spółki działające na rynkach w Polsce i Europie i mające potencjał do wzrostu.

Emitent jest funduszem, a nie spółką, zatem nie mamy do czynienia z akcjami czy udziałami, a z certyfikatami inwestycyjnymi, które fundusz może w określonych momentach (najczęściej koniec kwartału) wydawać lub wykupywać na żądanie ich posiadaczy. Zatem kapitał funduszu (pochodzący z wpłat klientów) może się zmieniać w czasie bardziej dynamicznie, niż w przypadku spółek. Na szczęście jednak są w tym zakresie pewne ograniczenia.

Większość certyfikatów subfunduszy MCI.TV (55,5 proc.) i MCI.EV (93,2 proc.) jest w posiadaniu notowanej na giełdzie spółki MCI Capital. I w drugą stronę – zdecydowanie największa część majątku MCI Capital, wycenianego na giełdzie na 450 mln zł, to właśnie certyfikaty tych subfunduszy. Co ważne, MCI Capital, posiadając większość certyfikatów subfunduszy, w razie swoich kłopotów (np. ze spłatą wyemitowanych obligacji) nie może sięgać po pieniądze funduszy MCI.PV, może jedynie przedstawić posiadane certyfikaty do wykupu. Nie mamy tutaj więc do czynienia z typową sytuacją znaną ze spółek, gdzie spółka matka może „wyciągać” pieniądze ze spółek córek.

W portfelach subfunduszy MCI.PV znajdziemy wiele ciekawych i znanych spółek, na przykład giełdowe ATM, ABC Data, czy niepubliczne Answear, DotPay, eCard, Frisco i Morele.net.

Ze względu na specyfikę emitenta w stosunku do standardowych emitentów obligacji (fundusz inwestycyjny zamknięty versus spółki akcyjne) specyficzne są również jego sprawozdania finansowe, specyficzna musi więc być również ich analiza.

Pełna treść analizy dostępna jest pod poniższym linkiem.

Żeby dokończyć lekturę należy wykupić abonament

Więcej wiadomości kategorii Analizy