wtorek, 16 lipca 2019

Newsroom

Analiza MCI.PrivateVentures FIZ

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 11 września 2017
Analizując wyniki funduszu można stwierdzić, że historycznie są dobre. Dodając do tego ciekawe spółki w portfelu i stosunkowo niewielkie zadłużenie można z pewnym optymizmem podchodzić do planowanych emisji obligacji.

Podsumowanie

MCI.PrivateVentures (MCI.PV FIZ, potencjalny emitent obligacji) jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym, w ramach którego działają dwa subfundusze: MCI.TechVentures (MCI.TV) i MCI.EuroVentures (MCI.EV), inwestujące w spółki działające na rynkach w Polsce i Europie i mające potencjał do wzrostu.

Emitent jest funduszem, a nie spółką, zatem nie mamy do czynienia z akcjami czy udziałami, a z certyfikatami inwestycyjnymi, które fundusz może w określonych momentach (najczęściej koniec kwartału) wydawać lub wykupywać na żądanie ich posiadaczy. Zatem kapitał funduszu (pochodzący z wpłat klientów) może się zmieniać w czasie bardziej dynamicznie, niż w przypadku spółek. Na szczęście jednak są w tym zakresie pewne ograniczenia.

Większość certyfikatów subfunduszy MCI.TV (55,5 proc.) i MCI.EV (93,2 proc.) jest w posiadaniu notowanej na giełdzie spółki MCI Capital. I w drugą stronę – zdecydowanie największa część majątku MCI Capital, wycenianego na giełdzie na 450 mln zł, to właśnie certyfikaty tych subfunduszy. Co ważne, MCI Capital, posiadając większość certyfikatów subfunduszy, w razie swoich kłopotów (np. ze spłatą wyemitowanych obligacji) nie może sięgać po pieniądze funduszy MCI.PV, może jedynie przedstawić posiadane certyfikaty do wykupu. Nie mamy tutaj więc do czynienia z typową sytuacją znaną ze spółek, gdzie spółka matka może „wyciągać” pieniądze ze spółek córek.

W portfelach subfunduszy MCI.PV znajdziemy wiele ciekawych i znanych spółek, na przykład giełdowe ATM, ABC Data, czy niepubliczne Answear, DotPay, eCard, Frisco i Morele.net.

Ze względu na specyfikę emitenta w stosunku do standardowych emitentów obligacji (fundusz inwestycyjny zamknięty versus spółki akcyjne) specyficzne są również jego sprawozdania finansowe, specyficzna musi więc być również ich analiza.

Pełna treść analizy dostępna jest pod poniższym linkiem.

Żeby dokończyć lekturę musisz być zalogowany!

Więcej wiadomości o MCI Capital S.A., MCI.PrivateVentures FIZ

 • MCI Capital: obecna sytuacja płynnościowa jest zadowalająca

  02 lipca 2019
  Spółka szacuje, że po ubiegłotygodniowym wykupie obligacji na 54,5 mln zł jej dług netto stanowił około 8,5 proc. aktywów. MCI zabezpieczyło też środki na grudniowy wykup, choć to sprawa, która budzi kontrowersje wśród inwestorów - raczej jednak uczestników subfundszu MCI.TV niż obligatariuszy.
  czytaj więcej
 • Coraz większe MCI Management

  05 czerwca 2019
  Aktywa holdingu rosną w ślad za księgową wartością jego inwestycji - akcji MCI Capital oraz Private Equity Managers. A te w bilansie MCI Management wyceniane są 0,5 mld zł powyżej ich giełdowej wyceny.
  czytaj więcej
 • Wielopoziomowa łamigłówka w MCI nie uderza w posiadaczy obligacji

  31 maja 2019
  Posiadacze certyfikatów subfunduszy MCI miast pomstować na uprzywilejowanie praw MCI Capital, powinni raczej trzymać kciuki za możliwość przeprowadzenia emisji obligacji.
  czytaj więcej
 • MCI może wyjść z ATM-u

  21 maja 2019
  ATM otrzymał informację o rozpoczęciu wobec niego przeglądu opcji strategicznych przez głównego akcjonariusza, spółkę AAW III, która należy do subfunduszu MCI.EuroVentures 1.0 wydzielonego z MCI.PrivateVentures FIZ.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Analizy

 • Deweloperzy przełamali złą passę?

  10 lipca 2019
  Po czterech z rzędu spadkowych kwartałach notowani na Catalyst deweloperzy tym razem zwiększyli liczbę sprzedanych mieszkań o 5,1 proc. r/r do 4,8 tys. w II kwartale. To jednak zasługa pojedynczych spółek, a w całym I półroczu liczba zakontraktowanych lokali spadła jednak o 5,7 proc. r/r do 9,5 tys.
  czytaj więcej
 • NBP: wskaźniki zadłużenia deweloperów na bezpiecznym poziomie

  28 czerwca 2019
  Zdaniem Narodowego Banku Polskiego rynek nieruchomości mieszkaniowych jest w fazie wysokiej aktywności. Ceny rosną w ślad za kosztami, a wskaźniki rentowności i zadłużenia deweloperów pozostają na bezpiecznym poziomie.
  czytaj więcej
 • Obligacje Kruka – raport rynkowy

  28 sierpnia 2017
  Przez ostatni rok pochodzące z publicznych emisji papiery dłużne Kruka były ponad ośmiokrotnie bardziej płynne od serii uplasowanych w ofertach prywatnych. Przeciętna rentowność obligacji z ofert publicznych wynosi 4,21 proc. brutto i od początku roku spadła o 34 punkty bazowe.
  czytaj więcej
 • Analiza PCC Rokita

  28 sierpnia 2017
  Sytuacja PCC Rokita po raporcie na I półrocze 2017 w zakresie osiąganych wyników wygląda bardzo dobrze. Mimo niezbyt stabilnej sytuacji cenowej na rynku surowców, spółce udaje się poprawiać wyniki.
  czytaj więcej

Emisje