czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Analiza PCC Rokita

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 7 listopada 2016
"Rosnące marże pozwalają konsekwentnie zwiększać grupie wypracowywany zysk netto, obligatariuszy może cieszyć również powtarzalność i przewidywalność wyników. Również bilans PCC Rokita nie budzi większych zastrzeżeń."

Podsumowanie

PCC Rokita jest jedną z największych spółek chemicznych w Polsce. Spółka wchodzi w skład międzynarodowej grupy PCC SE (z siedzibą w Niemczech). Od 2014 roku akcje spółki notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a jej obecna kapitalizacja sięga 1,35 mld zł.

Swoje produkty, pogrupowane w ramach trzech kompleksów produkcyjnych, grupa kieruje do wielu branż, takich jak: meblarstwo, budownictwo, włókiennictwo, przemysł tworzyw sztucznych i inne. Stanowi to pewnego rodzaju dywersyfikację, czyli uniezależnienie się od koniunktury panującej w jednej branży.

Dodatkowo PCC Rokita zwiększa w sprzedaży udział produktów zaawansowanych technologicznie, produkty te są mniej wrażliwe na wahania cen surowców, a jednocześnie zapewniają wyższe marże.

Grupa systematycznie dzieli się z akcjonariuszami dywidendą, a jednocześnie stale inwestuje w nowe technologie, pozwalające zwiększać sprzedaż i obniżać koszty produkcji.

Grupą kieruje kompetentny zarząd, od wielu lat związany z PCC Rokita. Sposób zarządzania finansami określam jako bardzo dobry. Sprawozdania finansowe grupy audytowane są przez BDO i otrzymują opinie bez zastrzeżeń.

Rosnące marże pozwalają konsekwentnie zwiększać grupie wypracowywany zysk netto, obligatariuszy może cieszyć również powtarzalność i przewidywalność wyników. Również bilans PCC Rokita nie budzi większych zastrzeżeń, struktura finansowania jest prawidłowa, wskaźniki zadłużenia są stabilne w czasie i znajdują się na akceptowalnych poziomach. Wydaje się, że spółka nie ma problemów z rotacją zapasów, czy odzyskiem należności.

Ze wszystkich rodzajów wskaźników, jedynie te dotyczące płynności mogłyby prezentować się nieco lepiej, ale biorąc pod uwagę powtarzalność wyników grupy, czy jej zdolność do generowania gotówki, nie można mówić o powodach do zmartwień.

Pobierz pełną treść analizy w pliku PDF. (650 KB)

Więcej wiadomości o PCC Rokita S.A.

  • PCC Rokita ze stratą w III kw.

    15 listopada 2024
    W wyniku niesprzyjającej sytuacji rynkowej chemiczna grupa osiągnęła w III kwartale pierwszą od co najmniej kilkunastu lat stratę netto. Mimo równoległego wzrostu zadłużenia, jej sytuacja finansowa wciąż pozostawała jednak znacznie lepsza niż przed okresem prosperity z lat 2021-2022.
    czytaj więcej
  • Spółka Rokity i Exolu pożyczy 344 mln zł

    11 października 2024
    Podmiot będący wspólnym przedsięwzięciem chemicznych spółek z grupy PCC zawarł umowy kredytowe, z których większość środków trafi na finansowanie budowy nowego zakładu.
    czytaj więcej
  • Lekka poprawa wyników PCC Rokity

    22 sierpnia 2024
    Choć drugi kwartał upłynął chemicznej grupie pod znakiem delikatnej poprawy rentowności, to z powodu wypłaty dywidendy jej dług netto po raz pierwszy od trzech lat przekroczył równowartość 12-miesięcznego zysku EBITDA.
    czytaj więcej
  • Wyniki Rokity nadal pod dużą presją

    16 maja 2024
    Zysk EBITDA chemicznej grupy spadł w I kwartale o dwie trzecie w stosunku do poprzedniego roku. Jej przepływy operacyjne były zaś najniższe od sześciu lat.
    czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Analizy