poniedziałek, 06 kwietnia 2020

Newsroom

Bikershop Finanse nie wypłacił odsetek

msd | 31 sierpnia 2017
Spółka zależna dystrybutora sprzętu sportowego nie przekazała w terminie odsetek od obligacji serii A, które uplasowała w zeszłorocznej publicznej emisji bezprospektowej.

Termin wypłaty kuponu od wartych 5 mln zł 12-miesięcznych papierów, które wygasają w listopadzie tego roku, przypadał w poniedziałek. Środki nie trafiły na konta inwestorów, o czym poinformował nas jeden z obligatariuszy. Nieoficjalnie potwierdzenie uzyskaliśmy także w domu maklerskim zajmującym się rozliczeniem papierów Bikershopu, a w czwartek otrzymaliśmy kolejne maile od inwestorów w tej samej sprawie.

Sama spółka nie była zainteresowana skomentowaniem problemu, o co redakcja Obligacje.pl prosiła we wtorek i środę.

W listopadowej publicznej bezprospektowej emisji obligacji Bikershop Finanse, spółka zależna Bikershopu, powołana do pozyskiwania finansowania, zebrała zapisy na 5,94 mln zł wobec oferowanych 5 mln zł. Inwestorów skusił wówczas kupon (8,8 proc.), krótki okres spłaty (12 miesięcy) i zabezpieczenie na towarze (sprzęcie sportowym).

Niewypłacenie kuponu od papierów serii A daje inwestorom na mocy Ustawy o obligacjach prawo do żądania wcześniejszego wykupu. Dotyczy to jednak wyłącznie właścicieli serii A. Posiadacze wyemitowanej kilka miesięcy później serii B nie mają takiego prawa, ponieważ warunki emisji nie zawierają kowenantu typu cross-default. 

Kolejną emisję Bikershop Finanse przeprowadził na przełomie lutego i marca tego roku. Z wartej 5 mln zł oferty, także publicznej bezprospektowej, spółka zebrała 3,6 mln zł. Tym razem były to papiery dwuletnie z 8,5-proc. kuponem. Nie zmieniło się natomiast zabezpieczenie. Obligacje serii B trafić mają do obrotu. Spółka dała sobie dwa miesiące od zamknięcia emisji (połowa marca) na złożenie wniosku o wprowadzenie długu na GPW. 

Więcej wiadomości o Bikershop Finanse S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Ograniczone ryzyko też jest coraz droższe

  03 kwietnia 2020
  Nawet dwucyfrową rentowność można uzyskać kupując dziś obligacje, które miesiąc temu w ogóle nie były na sprzedaż lub dawały zysk niewiele wyższy od lokaty bankowej.
  czytaj więcej
 • GNB: depozyty utrzymują się na bardzo stabilnym poziomie

  03 kwietnia 2020
  Getin Noble Bank zakończył ubiegły rok z 591,6 mln zł skonsolidowanej straty netto. Aktualnie notuje spowolnienie działalności biznesowej, ale mniejsze niż oczekiwano. Po krótkim epizodzie związanym ze zwiększonymi wypłatami gotówki z bankomatów GNB nie dostrzega niepokojących sygnałów w zakresie płynności. Aktualna luka kapitałowa banku sięga około 1,2 mld zł.
  czytaj więcej
 • Unibep bez długu netto na koniec 2019 r.

  03 kwietnia 2020
  Na koniec grudnia grupa wykazała 178,4 mln zł środków pieniężnych, trzykrotnie więcej niż przed rokiem. Środki pokrywały z dużą górką sumę zobowiązań finansowych.
  czytaj więcej
 • PGF ze stratą i niższą płynnością

  03 kwietnia 2020
  Polska Grupa Farmaceutyczna zakończyła 2019 r. z 13,4 mln zł skonsolidowanej straty netto. Konieczność spłaty obligacji na 100 mln zł w listopadzie dodatkowo obciążyła wskaźniki płynności grupy. O pandemii koronawirusa i jej wpływie na sytuację finansową PGF mówi znacznie mniej, niż można by tego oczekiwać od dystrybutora wyrobów farmaceutycznych.
  czytaj więcej

Emisje