czwartek, 29 września 2022

Newsroom

CVI uruchomił fundusz typu private debt dla inwestorów instytucjonalnych

msd | 05 sierpnia 2021
Firma inwestycyjna oficjalnie ruszyła z pierwszym instytucjonalnym funduszem długu prywatnego, który skoncentruje się na regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

W pierwszej rundzie CVI CEE Private Debt Fund pozyskał od inwestorów instytucjonalnych 80 mln euro, z czego połowę wyłożył Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), unijna instytucja, która wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa.

Jak wynika z komunikatu EFI, jego zaangażowanie w nowy fundusz ma między innymi pomóc CVI w przyciągnięciu także i innych inwestorów. Jak na razie do EFI przyłączyć się miało kilka firm zarządzających majątkiem (family offices) oraz inwestorów instytucjonalnych.

Do tej pory zarejestrowany w Luksemburgu CVI CEE Private Debt dokonał siedmiu inwestycji, a dwie kolejne chce zamknąć w ciągu miesiąca, wynika z komunikatu EFI. W ten sposób fundusz zainwestuje ponad 30 proc. pozyskanych środków, a wśród wspartych firm mają znajdować się ma między innymi producent łodzi, ośrodek wypoczynkowy, producent części samochodowych, dostawca usług e-commerce, czy firma z branży OZE.

Jak wskazano, fundusz chce zrealizować ponad 50 inwestycji w Europie Środkowej, w tym w Polsce, Czechach, Słowacji, krajach bałtyckich, Rumunii oraz na Węgrzech. Celem funduszu ma być natomiast osiągnięcie 300 mln euro aktywów.

CVI Dom Maklerski to działająca od 2012 r. firma inwestycyjna, która koncentruje się na zarządzaniu funduszami inwestującymi w dług prywatny. Aktualnie ma pod zarządzaniem około 1 mld euro aktywów. Wśród zarządzanych przez CVI funduszy znajdują się też dwa takie, które ostatnimi czasy publicznie oferują certyfikaty inwestycyjne dla inwestorów indywidualnych – Ipopema Benefit 3 FIZAN oraz Fundusz Długu Korporacyjnego Rentier FIZ.

Więcej wiadomości kategorii Fundusze