środa, 11 grudnia 2019

Newsroom

Dalsze spadki funduszy obligacji korporacyjnych

ben | 05 czerwca 2018
W maju średnia stopa zwrotu funduszy inwestujących w dług emitowany przez przedsiębiorstwa wyniosła minus 0,19 proc.

12 z 20 funduszy zaliczanych do kategorii polskich obligacji korporacyjnych zanotowało w maju spadek wartości aktywów przypadających na jednostkę uczestnictwa. Można chyba powiedzieć: zawirowań po aferze GetBacku ciąg dalszy. Jak zazwyczaj w takich sytuacjach bywa, część inwestorów wystraszyła się i straciła zaufanie do rynku papierów dłużnych przedsiębiorstw jako całości, co sprawiło, że ceny wielu papierów na Catalyst spadły, często poniżej nominału. Siłą rzeczy przełożyło się to na wycenę jednostek funduszy. Możliwe też, że część funduszy posiadających obligacje GetBacku, dopiero teraz zdecydowały się na całkowity lub częściowy odpis ich wartości.

W maju, największe straty, przekraczające 1 proc., zanotowały Novo Obligacji Przedsiębiorstw (-1,08 proc.) i Rockbridge Obligacji Korporacyjnych (-1,03 proc.).

Ogólnie ten rok nie jest na razie szczególnie łaskawy dla posiadaczy funduszy obligacji, czy to korporacyjnych czy to skarbowych. Po pięciu miesiącach średni zysk wypracowany przez te pierwsze to ledwie 0,23 proc. (w analogicznym okresie rok wcześniej było to +1,49 proc.). Fundusze skarbowe zarobiły w tym czasie średnio 0,57 proc. (rok temu +1,83 proc.).

Stopy zwrotu funduszy polskich obligacji korporacyjnych na 30 maja 2018 roku

Więcej wiadomości kategorii Fundusze

Emisje