środa, 20 stycznia 2021

Newsroom

Do sądu trafił akt oskarżenia ws. Quality All Development

msd | 13 sierpnia 2019
Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Tadeuszowi G., założycielowi Quality All Development, spółki, która zasłynęła na Catalyst z niewykupionych obligacji. Na ławie oskarżonych zasiądzie też dziewięć innych osób, wynika z informacji Obligacje.pl, potwierdzonych w sądzie.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie przesłała do sądu akt oskarżenia przeciwko Tadeuszowi G. i dziewięciu innym osobom związanym z działalnością spółki Quality All Development. 

Jak dowiedzieliśmy się w warszawskim Sądzie Okręgowym, założyciel spółki został oskarżony między innymi o przestępstwa z art. 286 par. 1 k.k., czyli oszustwo. W akcie oskarżenia miał się też znaleźć art. 65 par. 1 k.k., który mówi między innymi o działaniu w zorganizowanej grupie. Pojawia się również art. 586 k.s.h. mówiący o odpowiedzialności za niezgłoszenie wniosku o upadłość.

Oprócz Tadeusza G. na ławie oskarżonych zasiądą też: Łukasz M., Marek T., Michał Ł., Łukasz O., Mariusz L., Adam M., Jerzy R., Janusz W. i Elżbieta P.

Sam akt oskarżenia liczy zaś 672 strony, wynika z informacji przekazanych Obligacje.pl przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

W październiku 2017 r. Prokuratura Krajowa informowała o zatrzymaniu ośmiu osób w sprawie QAD. Tadeusz G. został przedstawiony wówczas jako główny organizator przestępczego procederu, który miał polegać na organizowaniu finansowania dla podmiotów gospodarczych. Współpraca rozpoczynała się jednak od podpisania umowy, ustanowienia zabezpieczeń i wpłaty kaucji na rzecz QAD.

Po ustanowieniu przez pokrzywdzonych zabezpieczeń, w terminie od 7 do 14 dni, QAD zobowiązywał się do wypłaty rat pożyczki. Do wypłaty jednak nie dochodziło. Okazywało się, że niezbędne jest do tego dodatkowe zabezpieczenie, o którym wcześniej nie informowano pokrzywdzonych. Z reguły w tym momencie kontakt z przedstawicielami QAD stawał się utrudniony, a czasem niemożliwy – tłumaczyła Prokuratura Krajowa przed dwoma laty.

Z ustaleń śledztwa, jak informowano w 2017 r., wynika, że wartość oszustów wobec 66 pokrzywdzonych przekroczyła 30 mln zł.

Na Catalyst notowane były dwie serie obligacji Quality All Development. Warte 0,8 mln zł papiery zapadające w marcu 2013 r. zostały wykupione. Spółka nie spłaciła natomiast emisji na 1,66 mln zł, która zapadała w listopadzie 2015 r. Miesiąc wcześniej sąd ogłosił upadłość QAD. Spółka miała na swoim koncie także kolejne emisje, lecz nie trafiły one do obrotu.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

Emisje