czwartek, 21 września 2023

Newsroom

Famur wyemituje zielone obligacje do 400 mln zł

msd | 13 października 2021
Za pięcioletni dług spółka zapłaci WIBOR 6M plus 2,9 pkt proc. marży, czyli więcej niż w poprzedniej emisji, mimo że nie była ona zielona.

Dzień emisji niezabezpieczonych obligacji serii C ustalono wprawdzie na 3 listopada, ale ustalenie i podanie do publicznej wiadomości ich warunków wskazuje, że spółka prawdopodobnie jest już po budowie książki popytu.

Za nowe papiery Famur zapłaci o 0,3 pkt proc. więcej niż w przypadku wartych 200 mln zł obligacji serii B z 2019 r., także pięcioletnich. Przez te dwa lata zmieniło się jednak nie tylko otoczenie, w jakim spółka działa (COVID, dekarbonizacja, etc.), ale i jej kluczowe plany rozwojowe związane z zieloną energią.

„Cel emisji obligacji serii C został określony w ten sposób, że emitent zobowiązuje się przeznaczyć wpływy z emisji obligacji Serii C na bezpośrednie i pośrednie finansowanie lub refinansowanie rozwoju, zakupu, budowy i eksploatacji zielonych projektów (…)” – podał Famur.

Nowy dług Famuru zostanie wyemitowany według wytycznych określonych przez Green Bond Principles, zbioru zasad dotyczących zielonych obligacji.

Docelowo papiery Famuru trafią do obrotu na Catalyst, gdzie starsza seria FMF0624 wyceniana była we wtorek na 101,3 proc. nominału (2,76 proc. rentowności).

Więcej wiadomości o Grenevia S.A. (d. Famur)

 • Grenevia sprzeda projekty PV za ok. 210 mln zł

  12 września 2023
  Należący do Grenevii fundusz Projekt Solartechnik FIZ zawarł przedwstępną umowę sprzedaży udziałów w czterech spółkach projektowych posiadających portfel projektów farm słonecznych.
  czytaj więcej
 • Poduszka płynnościowa Grenevii coraz chudsza

  29 sierpnia 2023
  Transformacja z producenta maszyn górniczych w grupę inwestującą w zieloną energię na razie wymaga od Grenevii nieustannego odpływu gotówki, a więc i wzrostu zadłużenia netto. Wyniki nowych segmentów jeszcze tego nie kompensują.
  czytaj więcej
 • Grenevia pożyczy 128 mln zł od PFR

  14 czerwca 2023
  Jedna ze spółek celowych Grenevii zawarła umowę 19-letniej pożyczki z funduszem PFR FIZAN, reprezentowanym przez Polski Fundusz Rozwoju.
  czytaj więcej
 • Nowa strategia drenuje konta Grenevii

  31 maja 2023
  Wobec rosnących potrzeb na finansowanie nowych obszarów, w I kwartale stan środków pieniężnych w dawnym Famurze obniżył się do 709 mln zł i po raz pierwszy od ponad trzech lat nie zapewniał pełnego pokrycia krótkoterminowych zobowiązań grupy.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst