czwartek, 18 lipca 2019

Newsroom

GetBack negocjuje wyłącznie z Hoistem

msd | 08 listopada 2018
Szwedzka spółka Hoist Finance otrzymała wyłączność na negocjacje w sprawie zakupu aktywów windykatora, wynika z informacji przez nią podanych.

Wartość aktywów, które Hoist miałby nabyć to – według spółki – co najmniej 1 mld zł. Wcześniej sam GetBack informował, że bilansowa wartość sprzedawanych wierzytelności to ponad 1,3 mld zł. 

Hoist i GetBack chcą ustalić ostateczne warunki transakcji do końca IV kwartału. Szwedzka spółka podkreśla, że nie będzie udzielać w tej kwestii dodatkowych komentarzy. Przypomina także, że ewentualna transakcja, prócz wynegocjowanych warunków, zależeć będzie jeszcze od decyzji wierzycieli GetBacku.

Wcześniej w środę windykator poinformował o złożeniu w wyznaczonym terminie – 6 listopada – alternatywnych propozycji układowych (sąd 7 listopada wczesnym popołudniem informował, że ich nie otrzymał), które sporządzono przy założeniu sprzedaży aktywów. GetBack oferuje w tym scenariuszu spłatę 23,1 proc. nominału dla niezabezpieczonych obligatariuszy, z czego nieco ponad połowa (53,6 proc.) trafiłaby do nich przed 30 czerwca 2019 r. Ponadto dodatkowe 25 proc. należności głównej zostałoby skonwertowane na akcje nowej emisji. Dla bazowego scenariusza, czyli bez sprzedaży aktywów GetBacku, propozycja spółki nie ulega zmianie – 37 proc. w osiem lat i konwersja dodatkowych 25 proc. na akcje. 

Na potwierdzenie poważnych zamiarów oferent, w tym przypadku Hoist, zobowiązany był także do złożenia 30 mln zł w depozycie sądowym. Spółka, tego nie zrobiła, ale – jak wyjaśnił kurator obligatariuszy – pieniądze przekazała do depozytu notarialnego. 

Po 6 listopada sąd powinien wyznaczyć nowy termin zgromadzenia wierzycieli. Z naszych informacji wynika, że powinno to być najwcześniej za około pięć, sześć tygodni. I faktycznie, w komunikacie Hoista pojawia się informacja, że GetBack chciałby, aby do zgromadzenia wierzycieli doszło nie wcześniej niż 17 grudnia. 

Hoist Finance działa na 11 europejskich rynkach, w tym w Polsce, gdzie bezpośrednio jest obecny od czasu przejęcia spółki z wrocławskiej grupy Navi. Już wcześniej jednak Hoist zaznaczył w Polsce swoją obecność poprzez joint venture z Bestem. Do dziś spółki posiadają po 50 proc. udziałów w funduszu Best III NS FIZ, lecz z niedawnego oświadczenia Hoista wynika, że nie planuje on nowych inwestycji z Bestem, a wyłącznie będzie stopniowo wychodził z funduszu.

Na koniec września aktywa całej grupy Hoist sięgały 27,65 mld SEK (2,66 mld EUR), a po trzech kwartałach jej zysk netto wynosił (40,9 mln EUR). Co ciekawe, windykator finansuje się przede wszystkim depozytami detalicznymi. Na koniec III kwartału ich udział w wartym 22,38 mld SEK (2,16 mld EUR) zadłużeniu odsetkowym sięgał 69,3 proc.

Więcej wiadomości o GetBack S.A.

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

Emisje