czwartek, 18 lipca 2019

Newsroom

GetBack: większość środków od Hoista trafi na spłatę zabezpieczonych zobowiązań

msd | 01 lutego 2019
Warta 398 mln zł transakcja z Hoistem sfinansuje przede wszystkim spłatę zobowiązań zabezpieczonych na funduszu easyDebt NS FIZ – wynika z przekazanego Obligacje.pl stanowiska zarządu GetBacku.

Środki, które windykacyjna spółka prawdopodobnie pozyska z ogłoszonej w piątek rano transakcji, przekraczają wartość zabezpieczonych długów, stąd GetBackowi ma pozostać jeszcze pewna nadwyżka. Trafi ona między innymi na bieżące potrzeby oraz udrożnienie dostępu do części pozostałych funduszy.

Środki ze sprzedaży funduszy będą przeznaczone na spłatę zobowiązań GetBacku zabezpieczonych na tych aktywach. Zobowiązania te są niższe niż wartość transakcji. Nadwyżka zostanie przeznaczona na inwestycje w rozwój operacji oraz „odblokowanie” innych aktywów / funduszy. Realizacja transakcji pozwoli na realizację umorzenia części długów wobec banków. Sprzedawane portfele stanowiły zabezpieczenia dla instytucji finansowych. Poziom zabezpieczeń jest na tyle wysoki, że odzyski z tych portfeli przez najbliższe lata nie mogłyby trafiać do innych wierzycieli – poinformował Obligacje.pl zarząd GetBacku.

Spółka zapewnia też, że banki, który miałyby zostać spłacone jednorazowo, podtrzymały wcześniejszą deklarację haircutu.

Jak się okazało, banki oraz inne instytucje finansowe są skłonne do części umorzenia swoich wierzytelności tylko w przypadku szybkiej spłaty, czyli de facto sprzedaży portfeli. Jedną z zalet wynegocjowanej transakcji jest gotowość banków do częściowych umorzeń – podała spółka.

Przed zgromadzeniem wierzycieli, gdy w grze był jeszcze tzw. wariant inwestorski (możliwy do realizacji, gdyby Hoist kupił wszystkie aktywa GetBacku), wrocławski windykator informował, że banki którym winien jest 450 mln zł zgodziły się na redukcję swoich wierzytelności o 60 mln zł.

Warta 398 mln zł transakcja sprzedaży wierzytelności Hoistowi ma zostać zamknięta do połowy kwietnia. Jak podała spółka, wymaga ona jeszcze zgody UOKiK-u oraz uzyskania zgód od nadzorcy sądowego, rady wierzycieli i rady nadzorczej. Ponadto konieczne jest uzgodnienie ostatecznej umowy oraz operacyjne przygotowanie polskiej spółki szwedzkiego Hoista.

Wcześniej, na kilka dni przed zgromadzeniem wierzycieli, Hoist wycofał się z zakupu wszystkich wierzytelnościowych aktywów GetBacku, o czym jednak sami wierzyciele dowiedzieli się na dzień przed głosowaniem nad układem. Transakcja ta miała być podstawą do układu w tzw. opcji inwestorskiej. Ostatecznie tuż przed zgromadzeniem wierzycieli zarząd wrocławskiego windykatora zmienił propozycje układowe, na takie, które opierają się o dalszą działalność operacyjną i ewentualne stopniowe upłynnianie aktywów.

Przyjęty przed tygodniem układ GetBacku zakłada spłatę wobec niezabezpieczonych wierzycieli 25 proc. należności głównej w osiem lat, lecz przy pierwszych płatnościach dopiero po półtora roku od uprawomocnienia się układu.

Jak informowaliśmy na początku tygodnia, do sądu trafiły pierwsze pisma wierzycieli z zastrzeżeniami do układu.

Więcej wiadomości o GetBack S.A.

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

Emisje