sobota, 25 listopada 2017

Newsroom

Giełda chce uruchomić agencję ratingową w przyszłym roku

ems | 08 grudnia 2016
Tym razem nie samodzielnie, ale z pomocą Biura Informacji Kredytowej i Polskiego Funduszu Rozwoju. Agencja ma za kilka miesięcy dysponować licencją na prowadzenie działalności.

Europejska licencja jest niezbędnym warunkiem rozpoczęcia działalności, a Giełda liczy, że nowa agencja uzyska ją w ciągu trzech do sześciu miesięcy i w drugim półroczu przyszłego roku rozpocznie działalność operacyjną.

- W naszym zamyśle agencja ta ma w pierwszej kolejności nadawać rating papierom wartościowym emitowanym przez średnie i małe spółki, które nie mają możliwości skorzystania z usług dużych zagranicznych agencji – powiedziała Małgorzata Zaleska, prezes GPW, na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami.

Z nieoficjalnych informacji pozyskanych przez Obligacje.pl wynika, że GPW i PFR będą mieć ponad 50 proc. akcji w nowej spółce, a najbardziej prawdopodobny rozkład udziałów to jedna trzecia dla każdego z inwestorów.

Biznesplan zakłada, że agencja będzie na siebie zarabiać przy pozyskaniu „kilkudziesięciu emitentów”. Nie będzie to więc przedsięwzięcie istotne biznesowo. Pozyskanie 50 emitentów i ustalenie ceny wydania oceny ratingowej na poziomie np. 30 tys. PLN rocznie oznaczałoby 1,5 mln zł rocznego budżetu. Ale też nie zarabianie pieniędzy wydaje się tu kluczowym aspektem.

- Chcemy nie tylko pomóc tym spółkom, ale także zwiększyć przejrzystość na rynku akcji i obligacji, co przełoży się na zaufanie inwestorów tak do spółek, jak i do GPW. Krajowa agencja ratingowa wypełni lukę na polskim rynku kapitałowym, a przede wszystkim będzie impulsem do budowania w Polsce kultury ratingu – dodała prezes GPW.

Ta ostatnia ma być wspierana różnego rodzaju zachętami. W grę wchodzi wyróżnienie firm posiadających ocenę ratingową lub obniżenie opłat dla emitentów z taką oceną – wynika z naszych nieoficjalnych informacji. Jednak zmiany na Catalyst mają mieć znacznie szerszy charakter.

- Moim celem jest uproszczenie rynku, zmniejszenie liczby platform (…). Platforma służąca obligacjom skarbowym pozostanie wydzielona na dotychczasowych zasadach – powiedziała Małgorzata Zaleska, odpowiadając na pytanie dziennikarza Obligacje.pl. Nie chciała jednak jednoznacznie przyznać, czy oznacza to przymusową przeprowadzkę emitentów korporacyjnych z Bond Spot na giełdową część Catalyst.

Giełda powołała - z dużą pompą - Instytut Ratingu i Analiz - w 2014 r., przeznaczając na ten cel 4 mln zł. Instytut nie rozpoczął jednak działalności operacyjnej.

 • GPW z rekordowymi zyskami; prace nad agencją ratingową trwają

  31 października 2017
  W III kwartale Giełda Papierów Wartościowych osiągnęła rekordowe zyski EBITDA i netto. Płynność grupy pozostaje znakomita. Prace nad projektem agencji ratingowej powoli poruszają się do przodu, ale na niegdyś zapowiadane jej uruchomienie w 2017 r. nie ma co liczyć.
  czytaj więcej
 • Obligacje PZU dźwignęły obroty na Catalyst

  08 września 2017
  W sierpniu wartość sesyjnego handlu długiem firm na Catalyst wzrosła o 17,3 proc. r/r do 119 mln zł. Aż 34,8 mln zł to obrót tylko na papierach PZU, które zadebiutowały na GPW 1 sierpnia.
  czytaj więcej
 • Grupa GPW z rekordowym zyskiem netto

  31 lipca 2017
  W II kwartale Giełda Papierów Wartościowych zanotowała 41,9 mln zł skonsolidowanego zysku netto. Na koniec czerwca grupa posiadała najwyższe w tej dekadzie, a prawdopodobnie też kiedykolwiek, saldo środków pieniężnych.
  czytaj więcej
 • Wzrost nadpłynności Giełdy Papierów Wartościowych

  28 kwietnia 2017
  Pomimo niewielkiego spadku salda gotówki w I kwartale grupa GPW wciąż jest nadpłynna, a styczniowa spłata obligacji pozwoliła poprawić – i tak wysokie – wskaźniki płynności. Giełda nie porzuca też projektu agencji ratingowej.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Ratingi

Emisje