czwartek, 22 sierpnia 2019

Newsroom

Hoist chętny na jedną trzecią aktywów GetBacku

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 22 stycznia 2019
Szwedzki windykator, który w ostatnich dniach miał się wycofać z zakupu wszystkich aktywów GetBacku, potwierdził, że jest blisko zawarcia porozumienia w sprawie zakupu około jednej trzeciej tych aktywów.

O wycofaniu Hoista z zakupu całości wierzytelnościowego majątku GetBack poinformował w poniedziałek wieczorem, na kilkanaście godzin przed rozpoczęciem wtorkowego zgromadzenia wierzycieli, które właśnie się rozpoczyna.

Tymczasem we wtorek rano szwedzki Hoist poinformował, że jest na końcowym etapie zawarcia porozumienia co do zakupu aktywów GetBacku. Tyle tylko, że nie kupi wszystkich pakietów wierzytelności, a około jedną trzecią.

We wtorek rano rusza zgromadzenie wierzycieli, podczas którego GetBack ma zaproponować zupełnie nowe propozycje układowe, wymuszone rezygnacją Hoista z wartej ponad 1 mld zł transakcji zakupu wszystkich wierzytelności.

Nowa propozycja wrocławskiego windykatora zakłada scenariusz operacyjno-inwestorski, w którym niezabezpieczeni obligatariusze mieliby odzyskać 25 proc. należności głównej w osiem lat. Pierwsze płatności miałby zostać zrealizowane dopiero w 2020 r., ponieważ w pierwszym roku realizacji układu GetBack miałby się rozliczyć z zabezpieczonymi wierzycielami. Być może właśnie sprzedaż Hoistowi jednej trzeciej aktywów stanowiłaby istotny element tego rozliczenia.

- Scenariusz operacyjno-inwestorski jest nie tylko bezpieczniejszy od operacyjnego, ale także dużo bardziej realny. Jesteśmy przekonani, że uda nam się znaleźć nabywców na poszczególne portfele spółki. Obecne rozmowy z Hoistem są elementem tego nowego podejścia. Zakładamy też powrót do rozmów z dwoma pozostałymi oferentami zainteresowanymi inwestycją w GetBack – tłumaczył w poniedziałek Przemysław Dąbrowski, prezes GetBacku.

W nowych okolicznościach, którymi spółka zaskoczyła na kilkanaście godzin przed zgromadzeniem wierzycieli, nieprzypadkowe wydaje się ostatnie opublikowanie listów przewodniczącego rady wierzycieli, które ten jeszcze w listopadzie i grudniu słał do polityków z przekazem, że bez tzw. wariantu inwestorskiego (sprzedaży wszystkich aktywów Hoistowi) GetBack prawdopodobnie upadnie w pierwszej połowie 2019 r.

Więcej wiadomości o GetBack S.A.

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

Emisje