poniedziałek, 23 maja 2022

Newsroom

Inwestorzy kupili 43,3 mld zł detalicznych skarbówek w 2021 r.

msd | 17 stycznia 2022
Pomimo nadal niezmienionego oprocentowania obligacji oszczędnościowych, grudniowy popyt na nie sięgnął 3,5 mld zł, windując ubiegłoroczny wynik do rekordowych 43,3 mld zł.

Inwestorzy przeznaczyli 3,5 mld zł na detaliczne obligacje skarbu państwa w grudniu ubiegłego roku. Wprawdzie to trzeci najsłabszy wynik w ubiegłym roku (gorszy był tylko styczeń i luty), ale nieobiegający istotnie od kilku poprzednich miesięcy (3,6-3,9 mld zł popytu), mimo że przecież stopy procentowe poszły w górę, a odsetki od oferowanych obligacji oszczędnościowych nadal tkwią w miejscu.

W grudniu ponownie największą popularnością cieszyły się trzymiesięczne obligacje oprocentowane na 0,5 proc. w skali roku. Inwestorzy wpłacili na nie 1,8 mld zł. Niezmiennie na drugim miejscu pozostawały papiery czteroletnie (1,1 mld zł), których oprocentowanie będzie w przyszłości zależeć od wskaźnika inflacji. Kolejne miejsca przypadały emerytalnym dziesięciolatkom (346 mln zł) oraz stałokuponowym dwulatkom (132 mln zł). Pozostałe 78 mln zł trafiło na obligacje trzyletnie z kuponem uzależnionym od wysokości WIBOR-u, a także sześcio- i dwunastoletnie papiery, które pozostają dostępne wyłącznie dla beneficjentów programu Rodzina 500+.

W całym 2021 r. inwestorzy kupili obligacje oszczędnościowe za 43,3 mld zł, bijąc rekordowy dotychczas wynik z 2020 r. o ponad połowę. Przeszło 22,5 mld zł sprzedanych w ubiegłym roku papierów to jednak dług trzymiesięczny, który – jak wielokrotnie podkreślaliśmy – w dużej mierze jest systematycznie rolowany. Innymi słowy, przy tak krótkim terminie do wykupu na przestrzeni roku te same pieniądze mogą wpadać do statystyk MF nawet kilkukrotnie. Tymczasem faktyczny wzrost zadłużenia skarbu państwa na obligacjach detalicznych pochodzi z antyinflacyjnych czterolatek.

I trudno się zresztą dziwić popularności papierów czteroletnich, skoro przy obecnych poziomach inflacji (8,6 proc. r/r w grudniu) kupowane w lutym 2020 i 2021 r. obligacje wejdą w nowe okresy odsetkowe z kuponami sięgającymi kolejno 9,85 oraz 9,35 proc. w skali roku.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje