sobota, 01 kwietnia 2023

Newsroom

KNF ustanowiła kuratora w Krakowskim Banku Spółdzielczym

msd | 25 lutego 2021
Celem kuratora, który został ustanowiony z dniem 1 marca, ma być poprawa sytuacji największego banku spółdzielczego w kraju.

Jak wynika z komunikatu banku, datowaną na 24 lutego decyzję otrzymał on w czwartek, a w życie wchodzi ona w najbliższy poniedziałek.

„Komisja Nadzoru Finansowego z dniem 1 marca 2021 r. ustanowiła kuratora w Krakowskim Banku Spółdzielczym celem poprawy sytuacji Banku. Funkcja kuratora zastała powierzona pani Elżbiecie Staniszewskiej - Antoniak. Pani Elżbieta Staniszewska - Antoniak ukończyła studia wyższe oraz posiada 28-letni staż pracy w bankowości, w tym 20-letni na stanowiskach kierowniczych” – podano w lakonicznym komunikacie.

Według ostatniego sprawozdania, Krakowski Bank Spółdzielczy miał 3,4 mld zł sumy bilansowej w połowie ubiegłego roku. Jego portfel płynnych papierów dłużnych (1,64 mld zł) był wówczas większy od portfela kredytowego (1,36 mld zł). Problemem banku bynajmniej nie była płynność, a jakość posiadanych kredytów. Prowadzona przez były zarząd banku działalność kredytowa była zresztą przedmiotem doniesienia do prokuratury.

Łączny współczynnik kapitałowy Krakowskiego BS wynosił 14,9 proc. w połowie ubiegłego roku. Współczynnik kapitału Tier 1 to zaś 12,6 proc. 

W październiku ubiegłego roku Krakowski BS spłacił obligacje podporządkowane na 20,7 mln zł. W giełdowym obrocie nadal pozostają warte 50 mln zł papiery SBK0923, które także mają status długu podporządkowanego. Na czwartkowej sesji, jeszcze przed publikacją komunikatu o ustanowieniu kuratora, papiery wyceniane były na 86,5 proc. nominału (9,55 proc. rentowności brutto).

Więcej wiadomości o Krakowski Bank Spółdzielczy

Więcej wiadomości kategorii Prawo