środa, 25 września 2024

Newsroom

KNF warunkowo dopuszcza wypłatę dywidend przez banki

msd | 24 czerwca 2021
Dywidendę do 50 proc. zysku z 2020 r. będą mogły wypłacić banki, które spełniają wymogi kapitałowe, ale powiększone o 3-proc. bufor ryzyka systemowego. Stopa dywidendy będzie jednak korygowana o udział walutowych kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych.

Kluczowym warunkiem do wypłaty 50 proc. zysku z 2020 r. będzie dla banków spełnienie wymogów kapitałowych, powiększonych o – wycofany na początku pandemii – 3-proc. bufor ryzyka systemowego. I tak na przykład, instytucje chcące wypłacić dywidendę w drugiej połowie 2021 r. będą między innymi musiały legitymować się łącznym współczynnikiem kapitałowym na poziomie 8 proc. powiększonym o tzw. wymóg połączonego bufora (2,5 proc. bufora zabezpieczającego plus 3 proc. bufora ryzyka systemowego i indywidualny bufor instytucji o znaczeniu systemowym), a także tzw. add-on, czyli własny bufor na kredyty walutowe. 

Wymogi stawiane przez KNF przed bankami muszą być spełnione zarówno na poziomie jednostkowym, jak i skonsolidowanym.

W określonych przypadkach nadzorca dopuszcza także wypłatę dywidendy w wysokości 75 proc. lub 100 proc. zysku za 2020 r. W tym ostatnim przypadku banki muszą się wykazywać na tyle wysoką odpornością, że nawet w scenariuszu szokowym nie musiałby emitować instrumentów zaliczanych do kapitału Tier 1 oraz Tier 2.

W przypadku banków, gdzie kredyty walutowe stanowią ponad 5 proc. należności od sektora niefinansowego stopa potencjalnej dywidendy musi zostać skorygowana (od 20 do nawet 100 pkt proc.).

„Komisja Nadzoru Finansowego uznaje ponadto za niezbędne niepodejmowanie bez uprzedniej konsultacji z organem nadzoru, innych działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować obniżeniem bazy kapitałowej, w tym także ewentualnych wypłat dywidend z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych oraz wykupów akcji własnych. Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje, że ewentualna realizacja takich operacji będzie każdorazowo uzależniona od wyniku konsultacji z organem nadzoru” – zastrzeżono w komunikacie KNF.

W czwartek o godz. 14.30 indeks WIG-Banki rośnie o 2,37 proc. 

Ewentualne wypłaty dywidendy w sposób oczywisty osłabią – wyjściowo mocną – pozycję kapitałową banków. Niekótre z nich potencjalnie mogłaby być więc zainteresowane uzupełnieniem kapitału, przynajmniej tego drugiej kategorii (Tier 2) poprzez emisję długu podporządkowanego. 

Więcej wiadomości kategorii Catalyst