wtorek, 18 czerwca 2019

Newsroom

Kolejne aresztowania ws. Gant Development

msd | 22 października 2018
W ubiegłym tygodniu na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu zatrzymano sześć osób w śledztwie dotyczącym wrocławskiego dewelopera, który zbankrutował w 2013 r.

Zatrzymane osoby to byli członkowie zarządu Gant Development S.A. i niektórych spółek zależnych: Andrzej S., Henryk F., Krzysztof B., Mirosław M., Mirosław K. i Piotr W. – poinformowała wrocławska Prokuratura Regionalna. 

Zatrzymanym postawiono te same zarzuty, co czterem osobom zatrzymanym na początku października. Na liście zarzutów są więc między innymi działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i wyrządzenie Gant Development szkody majątkowej w wielkich rozmiarach. 

Prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskami o areszt dla zatrzymanych osób. Sąd podzielił zaś stanowisko prokuratury.

Podobnie jak w przypadku uprzednio tymczasowo aresztowanych w tej sprawie - Karola A., Danuty A., Dariusza M. i Luizy B., sąd wskazał na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanych podejrzanym przestępstw oraz w pełni podzielił stanowisko Prokuratora wyrażone we wniosku w zakresie szczególnych przesłanek zastosowania tymczasowego aresztowania, przyjmując obawę matactwa, ukrycia się lub ucieczki podejrzanych, w tym także w kontekście grożącej im surowej kary – poinformowała Prokuratura Regionalna we Wrocławiu.

We wrześniu, niecałe dwa tygodnie przed pierwszymi aresztowaniami, pisaliśmy na łamach Obligacje.pl, że przez ponad cztery lata śledztwa w sprawie Ganta wciąż nikomu nie postawiono zarzutów. 

W lipcu minęły cztery lata, od kiedy sąd umorzył postępowanie upadłościowe spółki z uwagi na brak majątku. Także ponad cztery lata temu syndyk upadłego dewelopera złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa działania na szkodę spółki i jej wierzycieli. Chodzić miało wówczas o kwotę przekraczającą 770 mln zł, której część zniknęła między innymi w niejasnych pożyczkach.

Trwające ponad cztery lata postępowanie było także przedmiotem skargi na jego przewlekłość. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu jednak oddalił ją jako niezasadną.

Gant był pierwszą spółką, która nie wykupiła obligacji sprzedawanych w publicznej ofercie, prowadzonej na podstawie zatwierdzonego przez KNF prospektu.

W latach 2013-2014 deweloper nie spłacił papierów dłużnych na około 240 mln zł. Problemy ze spłatą obligacji rozpoczęły się w I połowie 2013 r. Na koniec tego samego roku nominał obligacyjnych długów dewelopera sięgał 241 mln zł.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

 • KDPW pokaże obligacyjne zadłużenie spółek

  17 czerwca 2019
  Od lipca nie będziemy już zdani wyłącznie na informacje ujawnienie przez emitentów. Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych bezpłatnie pokaże zadłużenie spółek wynikające z nieumorzonych obligacji, a także poinformuje o terminowości ich obsługi.
  czytaj więcej
 • Nie tak całkiem bezwartościowe zabezpieczenie obligacji Kani?

  13 czerwca 2019
  Dwie z trzech serii obligacji zakładów mięsnych zabezpieczono osobistym poręczeniem Henryka Kani oraz oświadczeniem spółki i poręczyciela o poddaniu się egzekucji. Przy takim zabezpieczeniu papiery z automatu traktowane są jako wierzytelności układowe, obligatariusze mogą jednak próbować dochodzić swoich roszczeń u Henryka Kani.
  czytaj więcej
 • PB: założyciel Fachowcy.pl za kratkami

  09 października 2018
  Piotr S., założyciel a do niedawna i prezes spółki Fachowcy.pl Ventures, od ponad trzech miesięcy przebywa w areszcie – wynika z informacji podanych przez Puls Biznesu.
  czytaj więcej
 • Byli prezesi Gant Development z zarzutami

  02 października 2018
  Karol K. i Dariusz M., byli prezesi wrocławskiego dewelopera, usłyszeli zarzuty udziały w zorganizowanej grupie przestępczej, oszusta na szkodę wierzycieli oraz wyrządzenia spółce szkody w wielkich rozmiarach – wynika z informacji podanych przez PAP.
  czytaj więcej

Emisje