czwartek, 17 stycznia 2019

Newsroom

Kolejne aresztowania ws. Gant Development

msd | 22 października 2018
W ubiegłym tygodniu na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu zatrzymano sześć osób w śledztwie dotyczącym wrocławskiego dewelopera, który zbankrutował w 2013 r.

Zatrzymane osoby to byli członkowie zarządu Gant Development S.A. i niektórych spółek zależnych: Andrzej S., Henryk F., Krzysztof B., Mirosław M., Mirosław K. i Piotr W. – poinformowała wrocławska Prokuratura Regionalna. 

Zatrzymanym postawiono te same zarzuty, co czterem osobom zatrzymanym na początku października. Na liście zarzutów są więc między innymi działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i wyrządzenie Gant Development szkody majątkowej w wielkich rozmiarach. 

Prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskami o areszt dla zatrzymanych osób. Sąd podzielił zaś stanowisko prokuratury.

Podobnie jak w przypadku uprzednio tymczasowo aresztowanych w tej sprawie - Karola A., Danuty A., Dariusza M. i Luizy B., sąd wskazał na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanych podejrzanym przestępstw oraz w pełni podzielił stanowisko Prokuratora wyrażone we wniosku w zakresie szczególnych przesłanek zastosowania tymczasowego aresztowania, przyjmując obawę matactwa, ukrycia się lub ucieczki podejrzanych, w tym także w kontekście grożącej im surowej kary – poinformowała Prokuratura Regionalna we Wrocławiu.

We wrześniu, niecałe dwa tygodnie przed pierwszymi aresztowaniami, pisaliśmy na łamach Obligacje.pl, że przez ponad cztery lata śledztwa w sprawie Ganta wciąż nikomu nie postawiono zarzutów. 

W lipcu minęły cztery lata, od kiedy sąd umorzył postępowanie upadłościowe spółki z uwagi na brak majątku. Także ponad cztery lata temu syndyk upadłego dewelopera złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa działania na szkodę spółki i jej wierzycieli. Chodzić miało wówczas o kwotę przekraczającą 770 mln zł, której część zniknęła między innymi w niejasnych pożyczkach.

Trwające ponad cztery lata postępowanie było także przedmiotem skargi na jego przewlekłość. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu jednak oddalił ją jako niezasadną.

Gant był pierwszą spółką, która nie wykupiła obligacji sprzedawanych w publicznej ofercie, prowadzonej na podstawie zatwierdzonego przez KNF prospektu.

W latach 2013-2014 deweloper nie spłacił papierów dłużnych na około 240 mln zł. Problemy ze spłatą obligacji rozpoczęły się w I połowie 2013 r. Na koniec tego samego roku nominał obligacyjnych długów dewelopera sięgał 241 mln zł.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

Emisje