czwartek, 20 lutego 2020

Newsroom

Kolejne zatrzymania w aferze Gant Development

msd | 25 lutego 2019
Na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu zatrzymano trzy kolejne osoby związane z deweloperem. Jeden z zatrzymanych trafił do aresztu.

Wśród zatrzymanych, jak podaje wrocławska prokuratura, znaleźli się: członek zarządu Ganta Henryk A., prezes zarządu niektórych spółek powiązanych kapitałowo i osobowo deweloperem - Paweł Sz. oraz główny księgowy w niektórych spółkach kapitałowo i osobowo powiązanych z Gantem i były członek zarządu tej spółki - Leopold D.

Wszystkim zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, wyrządzenia Gantowi szkody majątkowej w wielkich rozmiarach (od 18,3 mln zł do 37,5 mln zł) oraz wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach spółce Kantor Sp z o.o. Gant s.k.a. (108,5 mln zł).

Wobec Leopolda D. i Henryka A. zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze, takie jak poręczenie majątkowe, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju. Trzeci z zatrzymanych – Paweł Sz. – trafił do aresztu na trzy miesiące.

W uzasadnieniu sąd wskazał na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego Pawła Sz. zarzucanych mu przestępstw oraz w całości podzielił stanowisko prokuratora wyrażone we wniosku, w zakresie spełnienia szczególnych przesłanek zastosowania tymczasowego aresztowania, przyjmując obawę matactwa, ukrycia się lub ucieczki podejrzanego, w tym także w kontekście grożącej mu surowej kary – poinformowała Prokuratura Regionalna we Wrocławiu.

Dotychczas w sprawie Ganta zarzuty usłyszało 13 osób, na czele z zarządem dewelopera i jego spółek powiązanych. Wszystkim zatrzymanym zarzuca się działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i wyrządzenie spółce szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

Do pierwszych zatrzymań w aferze wrocławskiego dewelopera doszło na przełomie września i października 2018 r., po ponad czterech latach śledztwa. 

W połowie 2014 r. sąd umorzył postępowanie upadłościowe wobec Ganta z uwagi na brak majątku. Syndyk upadłego złożył zaś do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa działania na szkodę spółki i jej wierzycieli. Chodziło wówczas o kwotę ponad 770 mln zł, której część zniknęła między innymi w niejasnych pożyczkach.

Gant był pierwszą spółką, która nie wykupiła obligacji sprzedawanych w publicznej ofercie, prowadzonej na podstawie zatwierdzonego przez KNF prospektu.

W latach 2013-2014 deweloper nie spłacił papierów dłużnych na około 240 mln zł. Problemy ze spłatą obligacji rozpoczęły się w I połowie 2013 r. Na koniec tego samego roku nominał obligacyjnych długów dewelopera sięgał 241 mln zł.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

 • Blisko 40 skarg na decyzję BFG wobec PBS w Sanoku

  14 lutego 2020
  Liczba skarg złożonych do sądu administracyjnego na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego BS zbliżyła się do 40 i jeszcze rośnie, wynika z informacji Obligacje.pl.
  czytaj więcej
 • UOKiK ostrzega przed wekslami

  13 lutego 2020
  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina o ryzyku inwestowania w weksle, które zyskują na popularności po zmianach w prawie, które zaszły na rynku obligacji. UOKiK nie wyklucza też wszczęcia postępowań wyjaśniających.
  czytaj więcej
 • Zawieszona rada PBS-u złożyła skargę na decyzję BFG

  11 lutego 2020
  Zdaniem zawieszonej rady nadzorczej Podkarpackiego Banku Spółdzielczego „nie zachodziły żadne okoliczności uzasadniające pozbawienie banku możliwości dalszego prowadzenia działalności”. BFG twierdzi jednak, że był zobowiązany do podjęcia takiej, a nie innej decyzji.
  czytaj więcej
 • Rejestr obligacji rośnie powoli

  07 lutego 2020
  Spółki na razie nie spieszą się ze zgłoszeniem do KDPW emisji obligacji uplasowanych przed 1 lipca 2019 r. Ustawowo mają na to czas do końca pierwszego kwartału tego roku.
  czytaj więcej

Emisje