czwartek, 18 lipca 2019

Newsroom

Kolejne zatrzymania w aferze Gant Development

msd | 25 lutego 2019
Na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu zatrzymano trzy kolejne osoby związane z deweloperem. Jeden z zatrzymanych trafił do aresztu.

Wśród zatrzymanych, jak podaje wrocławska prokuratura, znaleźli się: członek zarządu Ganta Henryk A., prezes zarządu niektórych spółek powiązanych kapitałowo i osobowo deweloperem - Paweł Sz. oraz główny księgowy w niektórych spółkach kapitałowo i osobowo powiązanych z Gantem i były członek zarządu tej spółki - Leopold D.

Wszystkim zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, wyrządzenia Gantowi szkody majątkowej w wielkich rozmiarach (od 18,3 mln zł do 37,5 mln zł) oraz wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach spółce Kantor Sp z o.o. Gant s.k.a. (108,5 mln zł).

Wobec Leopolda D. i Henryka A. zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze, takie jak poręczenie majątkowe, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju. Trzeci z zatrzymanych – Paweł Sz. – trafił do aresztu na trzy miesiące.

W uzasadnieniu sąd wskazał na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego Pawła Sz. zarzucanych mu przestępstw oraz w całości podzielił stanowisko prokuratora wyrażone we wniosku, w zakresie spełnienia szczególnych przesłanek zastosowania tymczasowego aresztowania, przyjmując obawę matactwa, ukrycia się lub ucieczki podejrzanego, w tym także w kontekście grożącej mu surowej kary – poinformowała Prokuratura Regionalna we Wrocławiu.

Dotychczas w sprawie Ganta zarzuty usłyszało 13 osób, na czele z zarządem dewelopera i jego spółek powiązanych. Wszystkim zatrzymanym zarzuca się działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i wyrządzenie spółce szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

Do pierwszych zatrzymań w aferze wrocławskiego dewelopera doszło na przełomie września i października 2018 r., po ponad czterech latach śledztwa. 

W połowie 2014 r. sąd umorzył postępowanie upadłościowe wobec Ganta z uwagi na brak majątku. Syndyk upadłego złożył zaś do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa działania na szkodę spółki i jej wierzycieli. Chodziło wówczas o kwotę ponad 770 mln zł, której część zniknęła między innymi w niejasnych pożyczkach.

Gant był pierwszą spółką, która nie wykupiła obligacji sprzedawanych w publicznej ofercie, prowadzonej na podstawie zatwierdzonego przez KNF prospektu.

W latach 2013-2014 deweloper nie spłacił papierów dłużnych na około 240 mln zł. Problemy ze spłatą obligacji rozpoczęły się w I połowie 2013 r. Na koniec tego samego roku nominał obligacyjnych długów dewelopera sięgał 241 mln zł.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

 • Pierwszy wyrok skazujący w sprawie PCZ

  12 lipca 2019
  Wobec wrocławskiej adwokat Anny D., której klientem był Romulad Ś., twórca PCZ, sąd wydał prawomocny wyrok dwóch lat pozbawienia wolności, wynika z informacji podanych przez tvn24.pl.
  czytaj więcej
 • KNF chce okresu przejściowego dla ofert publicznych po 21 lipca

  11 lipca 2019
  Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje, że tam, gdzie to możliwe, zamiast polskiej ustawy o ofercie stosowane będą postanowienia unijnego rozporządzenia, którego zapewne już nie uda się wprowadzić do krajowego porządku prawnego w założonym terminie.
  czytaj więcej
 • Składki na BFG rosną o 26,9 proc. r/r

  21 lutego 2019
  Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego ustaliła łączną kwotę składek na fundusz gwarancyjny oraz fundusz przymusowej restrukturyzacji banków na 2,79 mld zł w 2019 r. wobec 2,2 mld zł przed rokiem.
  czytaj więcej
 • Niejednoznaczna ocena postępowań restrukturyzacyjnych

  19 lutego 2019
  Próbujących wyjść na prostą firm, które wybierają drogę postępowań restrukturyzacyjnych, wciąż przybywa. Efektywność tej procedury pozostawia jednak wiele do życzenia, bo liczba zatwierdzonych układów jest niższa od umorzonych restrukturyzacji – wynika z raportu przygotowanego przez Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja i SpotData.
  czytaj więcej

Emisje