piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

KRS oddalił wniosek GetBacku dot. zmian we władzach spółki

msd | 14 stycznia 2019
Krajowy Rejestr Sądowy oddalił wniosek windykatora o ujawnienie informacji w sprawie delegacji Pauliny Pietkiewicz do czasowego wykonywania czynności członka zarządu.

O oddelegowaniu Pauliny Pietkiewicz, członka rady nadzorczej, do czasowego wykonywania czynności członka zarządu GetBack informował 12 grudnia. Spółka wskazała wówczas, że okres oddelegowania potrwa do 10 marca włącznie. Zdaniem sądu to za długo. 

W uzasadnieniu postanowienia Krajowy Rejestr Sądowy wskazał na wiążące – w ocenie tego sądu – ograniczenie, wynikające z przepisów ustawy Kodeks spółek handlowych (…), czasu delegowania do wykonywania czynności danego członka zarządu, który to okres delegowania nie może trwać dłużej niż 3 miesiące; który to okres 3 miesięcy może być przedłużony wyłącznie w wyjątkowych okolicznościach, które to okoliczności – w ocenie tego sądu – w przypadku spółki aktualnie nie występują – podała spółka.

Postanowienie KRS nie jest prawomocne.

Oddelegowana do czasowego wykonywania czynności członka zarządu Paulina Pietkiewicz miała odpowiadać za „nadzór nad przygotowaniem roszczeń cywilnych przysługujących spółce oraz za nadzór nad prowadzeniem postępowań karnych z udziałem spółki”. Chodzi o roszczenia wobec podmiotów trzecich z tzw. fraudów, których wartość – zdaniem obecnego zarządu – może przekraczać nawet 500 mln zł. 

Póki co, GetBack w swojej propozycji układowej dla wierzycieli wpisuje około 100 mln zł wpływów z roszczeń. Nadzorca sądowy, którego propozycja układowa prawdopodobnie zostanie przegłosowana, wpływów takich na razie nie uwzględnił. Zakłada on 24 proc. spłaty nominału dla niezabezpieczonych obligatariuszy w około półtora roku przy sprzedaży wierzytelnościowych aktywów GetBakcu skandynawskiemu Hoistowi lub 33 proc. w osiem lat, jeśli windykator będzie kontynuował swoją działalność operacyjną. 

O wyższym stopniu zaspokojenia niezabezpieczonych obligatariuszy GetBacku zdecydować może przede wszystkim ustępstwo zabezpieczonych wierzycieli (banków i obligatariuszy), a w przyszłości także ewentualne wpływy z roszczeń odszkodowawczych. Pierwszy z warunków zarezerwowany jest jednak głównie dla wariantu, w którym aktywa GetBacku zostaną sprzedane, a wygenerowana w ten sposób gotówka relatywnie szybko rozdysponowana wśród wierzycieli.  

Głosowanie nad układem GetBacku odbędzie się 22 stycznia.

Więcej wiadomości o Capitea S.A. (d. GetBack S.A.)

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium