czwartek, 25 kwietnia 2024

Newsroom

Kurator obligatariuszy GetBacku poprze propozycję rady wierzycieli

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 24 września 2018
Kamil Hajduk, kurator dla obligatariuszy windykacyjnej spółki, 9 października odda swój głos na propozycję układową rady wierzycieli – wynika z komunikatu na jego stronie internetowej.

Obligatariusze wybrani m.in. w zorganizowanych przez kuratora prawyborach stanowią 80 proc. siły głosu na posiedzeniach rady wierzycieli. Stąd głos rady wierzycieli jest głosem znaczącej liczby obligatariuszy, a zadaniem kuratora dla obligatariuszy jest wsłuchiwać się w ten głos – poinformował Kamil Hajduk.

Ostatnia propozycja układowa rady wierzycieli zakładała spłatę 50,5 proc. nominału w 16 półrocznych ratach wobec właścicieli niezabezpieczonych obligacji oraz konwersję 25 proc. wierzytelności na nowe akcje GetBacku. Propozycja rady wierzycieli zakłada jednak, że do postępowania restrukturyzacyjnego – na tych samych zasadach – przystąpią także wierzyciele zabezpieczeni, którzy z mocy prawa nie są objęci układem.

Rada wierzycieli, jak poinformował kurator, pracuje nad nowymi propozycjami układowymi, uwzględniającymi aktualny stan wiedzy o spółce i otoczenie prawno-ekonomiczne.

Sam GetBack, głosem obecnego zarządu, dotychczasową propozycję rady uważał za niemożliwą do wypełnienia. Zarząd spółki proponował natomiast spłatę 31 proc. nominału dla niezabezpieczonych obligatariuszy. W ocenie przedstawicieli windykatora stopień zaspokojenia udałoby się zwiększyć do 47 proc., gdyby do układu przystąpili także zabezpieczeni wierzyciele spółki.

Poparcie kuratora dla propozycji rady wierzycieli przesądza jednak o tym, że propozycje układowe GetBacku, niezależnie od ich finalnej wersji, nie zostaną przyjęte. Głos kuratora, który reprezentuje około 80 proc. ogółu wierzycieli, ma kluczowe znaczenie w głosowaniu nad układem.

W sierpniu obecny zarząd GetBacku informował, że jeśli przyjęty zostanie układ niemożliwy – w jego opinii – do wypełnienia, wówczas złoży rezygnację. Nawiasem mówiąc, mogłoby wówczas dojść do pewnego paraliżu spółki. Niezależnie bowiem od tego czyje propozycje układowe zostaną wybrane, udział funduszu Abris w kapitale GetBacku zostanie zmarginalizowany, a spółka trafi w ręce rozdrobnionego akcjonariatu, co oznaczać może problemy nawet z wyborem rady nadzorczej.

Przerwane 28 sierpnia zgromadzenie wierzycieli GetBacku zostanie wznowione 9 października. Sąd nie przewiduje możliwości kolejnego odroczenia terminu głosowania nad układem.

Więcej wiadomości o Capitea S.A. (d. GetBack S.A.)

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium