poniedziałek, 06 kwietnia 2020

Newsroom

Moody’s obniżył perspektywę ratingu mBanku

msd | 27 września 2019
Perspektywa długoterminowej oceny depozytów mBanku – A3 – została obniżona ze stabilnej do negatywnej. Decyzja ma związek z planami strategicznego akcjonariusza wobec mBanku.

Obniżenie perspektywy ratingu przez agencję Moody’s jest odpowiedzią na zatwierdzenie przez Commerzbank nowej strategii, w której zaplanowano sprzedaż większościowego pakietu akcji mBanku. 

Wcześniej agencja S&P obniżyła długoterminowy rating mBanku z BBB+ do BBB, zmieniając jednocześnie jego perspektywę z negatywnej do rozwojowej.

Oceny od S&P sporządzane są na zamówienie mBanku. Te od agencji Moody’s opierają się zaś wyłącznie na ogólnodostępnych informacjach.

Obniżając perspektywę ratingu mBanku agencja Moody’s to samo uczyniła też w stosunku do oceny mBanku Hipotecznego. Jego rating pozostał niezmieniony (Baa2), ale perspektywa spadła ze stabilnej do negatywnej. 

Do transakcji sprzedaży mBanku raczej nie dojdzie jeszcze w tym roku, wynika z wypowiedzi CFO Commerzbanku podczas piątkowej konferencji prasowej. Jak wskazał, spodziewa się on, że portfel walutowych hipotek mBanku będzie musiał zostać wydzielony, tak by nie był on przedmiotem sprzedaży.

Na Catalyst notowane są trzy serie podporządkowanych obligacji mBanku o łącznej wartości 1,5 mld zł. Najkrótsze z nich – MBK0125 – wyceniano są na 100,2 proc. nominału, co daje 2,5 proc. rentowności brutto (1,25 proc. netto), jeśli przyjąć, że już w styczniu przyszłego roku mBank skorzysta z przysługującej mu opcji przedterminowego wykupu.

Więcej wiadomości o mBank Hipoteczny S.A., mBank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Ratingi

Emisje