wtorek, 22 października 2019

Newsroom

Moody’s obniżył rating Getin Noble Banku

msd | 10 października 2018
Długookresowy rating depozytów banku został obniżony o jeden stopień, z Ba3 na B1. Jego perspektywę zmieniono z negatywnej na „pod obserwacją”.

Moody’s obniżył też skorygowaną ocenę indywidualną Getin Noble Banku (z b2 do b3), ocenę indywidualną (z b2 do b3), oraz dłuookresową ocenę ryzyka kontrahenta (z Ba2 do Ba3).

Bez zmian pozostała natomiast krótkoterminowa ocena ryzyka kontrahenta oraz krótkoterminowy rating depozytów, którą określono mianem „not prime”.

Bank informuje, że decyzja Moody’s o rewizji ratingu banku jest pochodną wyników grupy kapitałowej po I półroczu br., które były silnie zdeterminowane przez jednorazowe odpisy na inwestycje kapitałowe w spółki zależne. (…) Warto również podkreślić, iż wyłączając efekt czynników o charakterze jednorazowym, skonsolidowany wynik netto grupy GNB osiągnąłby w II kwartale br. poziom bliski progowi rentowności – skomentował bank.

GNB przypomniał też o przeprowadzonej w lipcu emisji akcji na 100 mln zł i przewidzianej do 15 października kolejnej emisji, także na 100 mln zł.

GNB jest obecnie w trakcie realizacji planów naprawy i ochrony kapitału. Ten pierwszy przynosi na razie mizerne efekty. W II kwartale bank miał 116,1 mln zł skonsolidowanej straty. Wprawdzie tłumaczył to zdarzeniami jednorazowymi, ale i bez nich nie byłby rentowny (miałby 7,7 mln zł straty). Na koniec czerwca GNB brakowało ponad 1,3 mld zł kapitału Tier 1.

Na Catalyst notowanych jest 35 serii obligacji GNB, w tym 34 to dług podporządkowany. Rentowności wielu z nich sięgają 13-14 proc. brutto.

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Ratingi

Emisje