środa, 22 maja 2019

Newsroom

PCC Rokita zainwestuje razem z Chińczykami

msd | 11 marca 2019
Chemiczna spółka podpisała z Shida Shenghua Chemical Group umowę o współpracy dotyczącej projektu inwestycyjnego o wartości około 22 mln euro.

Planowany z chińską spółką projekt inwestycyjny dotyczyć ma produkcji węglanów organicznych i ich sprzedaży na terenie Europy. Produkty te, jak podaje PCC Rokita, mają zastosowanie między innymi w procesie produkcji baterii dla przemysłu motoryzacyjnego i elektronicznego. Inwestycja ma być realizowane w Brzegu Dolnym na terenie należącym do Rokity.

Pierwszy etap projektu miałby obejmować budowę instalacji o zdolności produkcyjnej 20 tys. ton rocznie. W ramach współpracy strony podejmą także działania umożliwiające określenie możliwości dalszego rozwoju i inwestycji w ramach drugiego etapu projektu, przewidującego produkcję poszerzonego portfolio komponentów do baterii. Wstępny, szacunkowy koszt pierwszego etapu projektu przewidywany jest na około 22 mln euro (około 95 mln zł wg kursu NBP na 11 marca 2019 r.) – podał PCC Rokita.

Do realizacji projektu powołana zostanie nowa spółka celowa, w której Shida i PCC Rokita będą posiadać kolejno 51 proc. oraz 49 proc. udziałów. Każdej ze stron przysługiwać będzie jednak 50 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników.

(…) Shida udzieli Spółce celowej licencji na korzystanie z technologii produkcji węglanów organicznych, oraz że PCC Rokita dostarczy media konieczne do produkcji węglanów organicznych do spółki celowej – podano także.

Strony ustaliły, że ich współpraca może zostać rozszerzona także na terytorium Niemiec.

Wejście umowy w życie uzależniono od szeregu warunków, w tym uzyskania stosowanych zgód. Obie strony ustaliły także zapisy gwarantujące możliwość jej rozwiązania.

Na Catalyst notowanych jest 13 serii pochodzących z ofert publicznych obligacji Rokity. Najbliższe z nich wygasają za pięć tygodni. Spółka ma spłacić wówczas 22 mln zł. Rynek wycenia papiery PCR0419 na 100,5 proc. nominału.

Najdłuższe obligacje Rokity, wygasające w latach 2023-2025, także notowane są powyżej nominału. Ich rentowności wynoszą między 4,7 a 4,9 proc. brutto.

Więcej wiadomości o PCC Rokita S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Kancelaria Medius wydłużyła terminy spłaty obligacji

  22 maja 2019
  Windykacyjna spółka przesunęła terminy wykupu papierów dłużnych serii M i O, odpowiednio do listopada 2021 r. oraz lutego 2022 r.
  czytaj więcej
 • Wzrost długu netto Atalu

  22 maja 2019
  Wraz z zaciągnięciem nowych zobowiązań odsetkowych i wdrożeniem standardu MSSF 16 dług netto deweloperskiej grupy wzrósł w I kwartale o 153,2 mln zł do 486,2 mln zł. W dużej mierze to jednak zobowiązania wobec głównego akcjonariusza oraz takie, które zostaną przeniesione na nabywców lokali.
  czytaj więcej
 • Capital Park zmieni właściciela

  11 marca 2019
  Fundusze zarządzane przez Patron Capital Partners zawarły warunkową umowę sprzedaży 65,997 proc. akcji dewelopera na rzecz Madison International Realty, firmy inwestycyjnej z 3,6 mld USD aktywów, która rok temu zainwestowała w biurowiec Warsaw Spire.
  czytaj więcej
 • Pragma Faktoring sprzedaje LeaseLink

  08 marca 2019
  Za 71,51 proc. udziałów w leasingowych fintechu spółka otrzymała 22,6 mln zł, na czym wykaże również wysoki zysk. Dodatkowo LeasLink spłacił na rzecz Pragmy 65,1 mln zł należności.
  czytaj więcej

Emisje