środa, 27 października 2021

Newsroom

Pierwsza publiczna oferta REIT w Polsce coraz bliżej

ems | 23 czerwca 2016
REINO Dywidenda Plus uzyskał zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na przeprowadzenie publicznej emisji akcji. Choć emisja nie dotyczy obligacji, konstrukcja oferty jest z obligacjami spokrewniona.

Głównie ze względu na działalność REINO Dywidenda Plus oraz statutowy obowiązek przeznaczania 90 proc. zysku na wypłatę dywidendy, co w przypadku zysku za 2015 r. oznaczało 5 proc. dochodu (wypłacono 100 proc. zysku).

Działalność REIT to w skrócie zakup nieruchomości komercyjnych (biurowców, magazynów, galerii handlowych, mieszkań) ze środków akcjonariuszy oraz zarządzanie obiektami i przekazywanie gros uzyskanego zysku na wypłatę dywidendy. REITy są znane w USA od lat 60tych, szczególną popularnością cieszą się w USA i Europie Zachodniej w ostatnich latach. Cechą szczególną REITów jest umożliwienie dokonania inwestycji detalicznym inwestorom. Ze względu na specyfikę podatkową (REITy są na świecie zwolnione z podatku dochodowego, opodatkowana jest tylko dywidenda lub sprzedaż akcji z zyskiem, co upodabnia je do funduszy inwestycyjnych) niechętnie patrzy się na inwestorów instytucjonalnych w Real Estate Investment Trust. W Polsce REITy nie doczekały się przywilejów podatkowych, dlatego te, które powstały dotychczas działały w formie funduszy zamkniętych, jednak ich zarządzający uważają, że nie jest to udana konstrukcja prawna.

Do czasu zmiany prawa podatkowego akcjonariusze REINO Dywidenda Plus będą więc opodatkowani podwójnie (podatek CIT dla spółki oraz podatek od dywidend).

- Naszą intencją jest możliwie najszybsze przeprowadzenie oferty. Chcemy, by – zgodnie z ideą REIT – jak największa grupa polskich inwestorów otrzymała wreszcie możliwość bezpiecznego inwestowania w pełni wynajęte, przynoszące stały dochód duże nieruchomości komercyjne. Polski rynek tego typu aktywów jest jednym z najatrakcyjniejszych w Europie, a jak dotąd zarabiali na nim głównie zagraniczni inwestorzy – komentuje Radosław Świątkowski, prezes REINO Dywidenda Plus cytowany w komunikacie prasowym.

Spółka chce pozyskać w ofercie do 300 mln zł, które przeznaczy na dalsze zwiększenie portfela nieruchomości biurowych.

W portfelu inwestycyjnym Spółki znajdują się obecnie biurowce klasy A w Gdańsku (Alchemia I) oraz Poznaniu (Malta House).

Więcej wiadomości kategorii Emisje