piątek, 10 lipca 2020

Newsroom

PKN Orlen chce przejąć Energę za 2,9 mld zł

msd | 06 grudnia 2019
Paliwowy koncern ogłosił wezwanie na 414,1 mln akcji kontrolowanej przez skarb państwa Energi po cenie 7 zł za walor. Orlen tłumaczy to między innymi chęcią rozbudowy obszaru energetyki w grupie.

Wśród głównych tez inwestycyjnych, obok rozbudowy biznesu energetycznego, PKN Orlen wymienia też stabilne wyniki Energi, jako zaletę wymieniając fakt, że 90 proc. wyniku EBITDA pochodzi z dystrybucji. Ewentualne przejęcie paliwowy koncern tłumaczy też chęcią zakupu portfela i kompetencji w budowie jednostek OZE. Wchłonięcie Energi miałoby też być odpowiedzią na rynkowe trendy. Wreszcie – jak podano – transakcja miałby też służyć optymalizacji portfela energii elektrycznej o rozwojowi obszaru sprzedaży energii. Orlen widzi bowiem potencjał do sprzedaży krzyżowej produktów i usług swoim klientom.

Przejmując Energę grupa PKN Orlen miałaby zwiększyć udział biznesu energetycznego w generowanym wyniku EBITDA z obecnych 14 proc. do 29 proc. 

Ogłoszone przez płocki koncern wezwanie obejmuje wszystkie 414,1 mln akcji Energi, z czego 52 proc. należy do skarbu państwa (uprawniają do 64 proc. głosów na WZ). Przy cenie 7 zł za akcję całkowita wartość wezwania sięga 2,9 mld zł i oznacza, że Orlen chce przejąć Energę za około 0,27x jej wartości księgowej.

Transakcja dojdzie do skutku, jeśli Orlenowi uda się uzyskać 66 proc. głosów na WZ Energi.

Rozpoczęcie przyjmowania zapisów w wezwaniu na akcje Energi zaplanowano na 31 stycznia, zaś termin zakończenia przewidziano na 9 kwietnia z opcją przedłużenia o dodatkowe 50 dni roboczych. Jednym z warunków zawieszających dojścia wezwania do skutku, obok osiągnięcia 66 proc. udziału na WZ Energi, jest uzyskanie zgody Komisji Europejskiej na dokonanie koncentracji.

Prezentacja dotycząca wezwania Orlenu na akcje Energi pomija aspekty związane z innymi wydatkami, w tym koniecznością sfinansowania przez energetyczną grupę budowy elektrowni Ostrołęka C. 

Równolegle PKN Orlen pracuje też nad przejęciem Lotosu. 

W piątek rano akcje Orlenu tanieją o ponad 10 proc., co oznacza spadek kapitalizacji paliwowego koncernu o blisko 4 mld zł. Walory Energi drożeją zaś o ok. 6 proc.

Na Catalyst znajduje się sześć serii obligacji Orlenu, wszystkie pochodzące z emisji publicznych. Na otwarciu piątkowej sesji handlowano tylko dwiema z nich. Papiery PKN0722 i PKN1222 drożały odpowiednio o 7 i 27 pkt bazowych do 101,48 proc. oraz 101,03 proc. Daje im to kolejno 2,31 i 2,37 proc. rentowności brutto.

Więcej wiadomości o Energa S.A., PKN Orlen S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje