piątek, 17 sierpnia 2018

Newsroom

PKN Orlen dokupi brakujące akcje Unipetrolu

msd | 07 lutego 2018
W odpowiedzi na wezwanie paliwowego koncernu inwestorzy Unipterolu zapisali się na sprzedaż 31,05 proc. akcji. Orlen przekroczy więc 90 proc. w kapitale czeskiej spółki i zdejmie ją z praskiej giełdy.

W wyniku ogłoszonego wezwania Orlen zwiększy udział w kapitale Unipetrolu z obecnych 62,99 proc. do około 94,04 proc. Kosztować będzie go to około 3,53 mld zł. Kolejne 0,68 mld zł Orlen wydać może na przymusowy wykup pozostałych akcji Unipterolu. Docelowo czeska spółka ma zostać zdjęta z praskiej giełdy.

Na koniec ubiegłego roku grupa PKN Orlen miała 6,2 mld zł środków pieniężnych na rachunkach. Niezależnie od zwiększenia zaangażowania w kapitale Unipetrolu paliwowy koncern planuje na ten rok także 4,8 mld zł nakładów inwestycyjnych. Oczekiwane wydatki mogłyby więc zwiększyć szanse na kolejne publiczne emisje obligacji Orlenu. Z programu na 1 mld zł spółka pozyskała dotychczas 400 mln zł w dwóch emisjach, zamkniętych we wrześniu i grudniu ubiegłego roku.

Miniony rok paliwowy koncern zakończył z niespełna 0,6 mld zł długu netto, który stanowił 2 proc. jego kapitałów własnych.

- (…) W założeniach strategii zapisaliśmy, że dług netto nie powinien przekraczać 30 proc. kapitału własnego i ten cel zamierzamy osiągnąć. I choć 2 proc. to lepszy wynik niż np. 20 proc., to planowane inwestycje mogą podnieść wysokość wskaźnika zadłużenia. Ale jeśli będzie to np. 22 proc., to też będziemy zadowoleni – mówił w styczniu Mirosław Kochalski, obecnie były już wiceprezes PKN Orlen.

W ostatni poniedziałek ze swoich stanowisk odwołani zostali Wojciech Jasiński i Mirosław Kochalski, odpowiednio prezes i wiceprezes spółki. Rada nadzorcza odwołała także Marię Sosnowską, członka zarządu ds. inwestycji i zakupów. Nowym prezesem został Daniel Obajtek, do niedawna prezes Energi, a wcześniej także prezes ARiMR oraz wójt gminy Pcim.

Na Catalyst notowanych jest pięć serii obligacji PKN Orlen, w tym cztery pochodzące z emisji publicznych, a dwie z nich z ofert przeprowadzonych jesienią ub.r. Te ostatnie, rynek wycenia na 2,5-2,6 proc. rentowności brutto.

Więcej wiadomości o PKN Orlen S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Auxilia ponownie ze stratą operacyjną

  17 sierpnia 2018
  Odszkodowawcza grupa zanotowała w II kwartale ósmą z rzędu stratę operacyjną. Wprawdzie miała zysk netto, ale nie zmienia to ogólnego obrazu – wysoko zadłużonej firmy z kiepskimi przepływami operacyjnymi i relatywnie niską płynnością.
  czytaj więcej
 • Szybko przybywa postępowań restrukturyzacyjnych

  17 sierpnia 2018
  Liczba otwartych przez sądy postępowań restrukturyzacyjnych wzrosła o 50 proc. r/r do 122 w II kwartale. To rezultat bliski rekordu osiągniętego w IV kwartale 2017 r. – wynika z raportu Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja i SpotData. Na Catalyst także nie brak restrukturyzacji, najczęściej jednak nieudanych.
  czytaj więcej
 • Comp zwiększył zabezpieczenie obligacji

  05 lutego 2018
  Za zgodą zgromadzenia obligatariuszy spółka dołożyła hipotekę na zabezpieczenie papierów CMP0720. Objęła nią także serię CMP0620 na potrzeby zrównania poziomu zabezpieczenia.
  czytaj więcej
 • Indeks Rynku Obligacji (02.02)

  05 lutego 2018
  Wartość Indeksu Rynku Obligacji na 2 lutego 2018 roku wyniosła 3,23 pkt proc., czyli o 0,12 pkt proc. mniej niż dwa tygodnie wcześniej oraz o 0,36 pkt proc. mniej od rekordowo wysokiego poziomu na początku stycznia.
  czytaj więcej

Emisje