niedziela, 24 listopada 2024

Newsroom

PKN Orlen wybuduje elektrownię gazową wspólnie z PGNiG

msd | 23 grudnia 2020
Paliwowy koncern podpisał z PGNiG umowę inwestycyjną dotyczącą współpracy przy budowie zasilanego paliwem gazowym bloku energetycznego w Elektrowni Ostrołęka C.

Zawarte porozumienie przewiduje powołanie nowej spółki, w której PKN Orlen i kontrolowana przez niego Energa będą posiadać 51 proc. udziałów. Pozostałe 49 proc. przypadnie na PGNiG.

Do nowo powołanej spółki przeniesione zostaną wybrane aktywa i pasywa związane z projektem gazowym, pozostające aktualnie w spółce Eletrownia Ostrołęka, która pierwotnie miała budować blok w technologii węglowej. 

Ponadto PKN Orlen zawarł z PGNiG aneks do umowy w sprawie dostaw gazu do 2027 r.

- Pozyskanie partnera do budowy elektrowni gazowej w Ostrołęce to kolejny krok przybliżający nas do rozpoczęcia tej ważnej inwestycji. Wpisuje się ona w założenia nowej strategii PKN Orlen do 2030 r. związane z niskoemisyjnością oraz zabezpieczeniem systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii. Dzięki pozyskaniu PGNiG jako partnera do projektu w Ostrołęce, mającego mocną pozycję na rynku gazu ziemnego, wchodzimy w kolejny etap inwestycji, przybliżając się do jej skutecznej realizacji. Jednocześnie zapewniliśmy bezpieczeństwo dostaw gazu, które są kluczowe dla niezakłóconej pracy naszych instalacji produkcyjnych – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, cytowany w komunikacie.

W osobnych komunikatach poinformowano, że Enea, która była do tej pory jednym ze sponsorów Elektrowni Ostrołęka C (drugim była Enega), zrezygnowała z realizacji projektu w technologii gazowej.

W miniony wtorek PKN Orlen formalnie wyemitował uplasowane w pierwszej połowie grudnia pięcioletnie papiery dłużne o wartości 1 mld zł, za które zapłaci WIBOR 6M plus 0,9 pkt proc. marży, która może się nieznacznie zmienić, gdyby posiadany przez spółkę rating ESG (środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny) uległ pogorszeniu.

Docelowo nowe obligacje mają trafić do obrotu na GPW, gdzie notowanych jest pięć starszych serii długu Orlenu, pochodzących z publicznych prospektowych ofert o łącznej wartości 1 mld zł. Najkrótsze i najdłuższe z nich, PKN0921 i PKN1222, wyceniane są kolejno przy 0,42 i 0,76 proc. rentowności brutto. 

Więcej wiadomości o Orlen S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst