wtorek, 23 kwietnia 2024

Newsroom

Ponad 10 proc. na emerytalnych dziesięciolatkach w lutym

msd | 07 stycznia 2022
Inflacja wzrosła w grudniu do 8,6 proc. r/r i była najwyżej od 21 lat, wynika z szybkiego szacunku GUS. Dalszy wzrost stóp procentowych jest nieunikniony, a lada moment kupowane w przeszłości obligacje skarbowe będą płacić ponad 10 proc. odsetek.

Według wstępnego odczytu Głównego Urzędu Statystycznego, wskaźnik inflacji wzrósł z 7,8 proc. r/r w listopadzie do 8,6 proc. r/r w grudniu. W ujęciu miesięcznym ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,9 proc., ale sama tylko żywność między listopadem a grudniem podrożała o 2,1 proc. m/m, co ekonomiści Banku Pekao określili „absolutnie brutalnym odczytem”.

Jeszcze w minioną środę prezes NBP Adam Glapiński wskazywał, że szczyt inflacji na ponad 8-proc. poziomie przypadnie w połowie tego roku. 

„Tarcze antyinflacyjne wygładzą ścieżkę w najbliższych miesiącach, ale szczyt prawdopodobnie wciąż przed nami. Bardzo możliwe, że inflacja w 2023 nie spadnie w stosunku do 2022” – poinformowali ekonomiści Banku Pekao.

W ostatni wtorek RPP podniosłą stopę referencyjną z 1,75 proc. do 2,25 proc., a dzień później prezes NBP i zarazem przewodniczący Rady zapowiedział, że będzie namawiał do jeszcze jednej podwyżki o 50 pb., dając do zrozumienia, że – jego zdaniem – główna stopa procentowa w okolicach 3 proc. lub nieco powyżej nadal nie zagrażałaby gospodarce. Tymczasem rynek spodziewa się znacznie mocniejszego zacieśniania polityki pieniężnej i szybkiego dojścia ze stopą referencyjna do około 4 proc.

Po piątkowym odczycie inflacji rentowność 10-letnich obligacji skarbowych przekroczyła 4 proc. 

Tymczasem z wysokiej inflacji pochodzić będą też coraz większe odsetki od obligacji oszczędnościowych. Jeśli GUS-owski szybki szacunek CPI za grudzień znajdzie potwierdzenie w ostatecznych danych, po raz pierwszy od 2002 r. wrócą ponad 10-proc. kupony na detalicznych papierach skarbu państwa. W lutym zobaczymy je na kupowanych przed dwoma laty obligacjach dziesięcioletnich (EDO0230), które w nowy okres odsetkowy wejdą z 10,1 proc. odsetek (8,6 proc. inflacji plus 1,5 pkt proc. marży). Sześcio- i dwunastoletnie obligacje rodzinne sprzed dwóch lat wejdą zaś w kolejny okres z 10,35 i 10,6 proc. w skali roku.

Najpopularniejsze antyinflacyjne obligacje o czteroletnim okresie zapadalności, które kupowane były przed dwoma laty, czyli jeszcze przed obniżką marży (z 1,25 do 0,75 pkt proc.), będą płacić od lutego 9,85 proc. W przypadku papierów kupowanych rok temu będzie to natomiast 9,35 proc.

Rosnące stopy procentowe i oczekiwania na ich kolejne podwyżki pozwalają też oczekiwać wysokich kuponów z obligacji korporacyjnych. Oprocentowanie znakomitej większości notowanych na Catalyst papierów oparte jest bowiem o trzy- lub sześciomiesięczny WIBOR.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Catalyst