czwartek, 15 kwietnia 2021

Newsroom

Popyt na detaliczne obligacje skarbowych sięgnął 28,4 mld zł w 2020 r.

msd | 15 stycznia 2021
Absolutnie rekordowy rok rozpoczął się szturmem na czteroletnie obligacje antyinflacyjne, a zakończył powrotem do łask papierów trzymiesięcznych.

W grudniu inwestorzy kupili detaliczne obligacje skarbu państwa za 2,47 mld zł, co było wynikiem o 25,8 proc. wyższym niż miesiąc wcześniej i 50,3 proc. wyższym niż przed rokiem. Lecz inwestorzy skoncentrowali się wyłącznie na chwilowym „zaparkowaniu” pieniędzy, ponieważ blisko 54,6 proc. sprzedanych w grudniu papierów to trzymiesięczny dług oprocentowany na 0,5 proc. w skali roku.

Po udanym grudniu całoroczna sprzedaż detalicznych skarbówek sięgnęła 28,4 mld zł, z łatwością bijąc rekord pochodzący z poprzedniego roku (17,3 mld zł). Uwaga inwestorów w 2020 r. skupiała się głównie na dwóch rodzajach papierów – w pierwszych miesiącach rządziły czteroletnie obligacje antyinflacyjne, natomiast druga połowa roku została już zdominowana przez popyt na krótkoterminowy dług. Ostatecznie sprzedaż pierwszych z nich sięgnęła 11,2 mld zł (39,5 proc. udziału), drugich – 10,6 mld zł (37,2 proc.). 

Ogłaszając kolejne rekordy warto jednak przypomnieć, że widoczny w statystykach resortu bardzo wysoki popyt na trzymiesięczny dług wynika w dużej części z rolowania serii. Innymi słowy, te same pieniądze mogły zostać wliczone do sprzedaży papierów trzymiesięcznych nawet kilka razy w roku, co potwierdzają zresztą dane o stanie zadłużenia skarbu państwa (wg ostatnich statystyk od stycznia do października dług z tytułu trzymiesięcznych obligacji wzrósł o niecałe 1,8 mld zł, ich raportowana w tym czasie sprzedaż to natomiast blisko 8,2 mld zł).

Tymczasem popyt na stałokuponowe obligacje dwuletnie wyniósł 4 mld zł w 2020 r. (14 proc. udziału), emerytalne dziesięciolatki – 2,3 mld zł (8 proc.), a na trzyletnie papiery tylko 169 mln zł (0,6 proc.). Te ostatnie cieszyły się nawet niższą popularnością od obligacji zarezerwowanych dla uczestników programu Rodzina 500+. Łączna sprzedaż sześcio- i 12-miesięcznych papierów rodzinnych wyniosła bowiem 207 mln zł w 2020 r.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje