poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Newsroom

PragmaGO ruszyła z pierwszą emisją w euro

msd | 03 kwietnia 2024
Faktoringowo-pożyczkowa spółka ubiega się o 3,5 mln euro, proponując inwestorom trzyletni niezabezpieczony dług z 5,0 pkt proc. marży ponad EURIBOR 3M.

Zgodnie z warunkami emisji, oferowane przez Pragmę papiery będą mogły podlegać wcześniejszej spłacie, najwcześniej po upływie sześciu miesięcy od przydziału. Z kolei wyjściowa marża może wzrosnąć do 5,5 pkt proc., gdyby wskaźnik długu netto do kapitałów własnych przekroczył 3,75x. Jeśli jednak znalazłby się on powyżej 4,0x, doszłoby do naruszenia warunków emisji.

Dla Pragmy to pierwsza eurowa emisja, z której środki spółka zobowiązuje się przeznaczyć na refinansowanie zadłużenia.

- Zdecydowaliśmy się na nią (emisję – red.), ponieważ chcemy lepiej dopasować ekspozycję walutową po stronie aktywów i pasywów. Jest to odpowiedź na rosnący portfel pracujących wierzytelności w euro. Spółka do zarządzania ryzykiem walutowym nie stosowała do tej pory instrumentów pochodnych, zabezpieczając się naturalnie. W miarę możliwości zamierzamy kontynuować tę strategię, czego wyrazem jest właśnie najnowsza emisja obligacji w euro – powiedział Jacek Obrocki, wiceprezes PragmaGO, cytowany w komunikacie.

Zapisy na nowe obligacje katowickiej spółki przyjmowane są od 100 euro i potrwają do 15 kwietnia. Dzień później dojdzie do przydziału długu wraz z początkiem naliczania odsetek (ustalonych wg stopy z 10 kwietnia). 

Jak zawsze, w ofercie obligacji Pragmy uczestnicy DM BDM, który do konsorcjum dystrybucyjnego zaprosił także Michael/Ström DM. 

Sama oferta prowadzona jest na podstawie memorandum informacyjnego, które pozwala emitentom zbierać w ten sposób do równowartości 5 mln euro rocznie. Co prawda PragmaGO ma też ważny prospekt emisyjny dla publicznych ofert obligacji, które realizuje z powodzeniem, ale nie umożliwia on spółce na plasowanie długu w euro.

Oferowane przez spółkę papiery powinny trafić w maju do obrotu na Catalyst, gdzie aktualnie notowanych jest 13 serii jej złotowych obligacji (emisja uplasowana w marcu jeszcze nie trafiła do obrotu).

Naszym zdaniem

 

W pierwszej eurowej emisji PragmaGO sięgnęła po rozwiązanie z stosowane przez innych emitentów – zaproponowała te same warunki, co na długu złotowym, z tą różnicą, że oprocentowanie wyznaczane jest w oparciu o EURIBOR. W tym przypadku spółka nawiązała więc do złotowej oferty z marca, gdy na warte 25 mln zł oferty inwestorzy zgłosili 59,3 mln zł popytu (frekwencja sięgnęła wówczas rekordowych 1,1 tys. osób). Rynek bardzo dobrze przyjął więc to, że PragmaGO wciąż obniża obligacyjne marże, mimo powoli rosnącego ryzyka kredytowego po stronie spółki (wcześniej w styczniu i listopadzie proponowała ona 5,15 i 5,30 pkt proc. ponad WIBOR od trzyletniego długu). Nie ma więc powodów, by sądzić, że i tym razem będzie inaczej. Szczególnie, że inwestorzy nie dostają zbyt wielu możliwości lokowania środków w euro.

Abstrahując od samej Pragmy, inwestorzy obejmujący obligacje we wspólnej walucie powinni liczyć się z tym, że spadek ich oprocentowania w kolejnych miesiącach jest o wiele bardziej prawdopodobny niż w przypadku długu złotowego. Rynek oczekuje bowiem, że jeszcze w czerwcu EBC może ruszyć z obniżkami stóp procentowych w strefie euro, a do końca roku takich cięć może być nawet kilka (trzy lub cztery, każde po 25 pb.).

Więcej wiadomości o PragmaGO S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje