piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Prezes GetBacku napisał list do obligatariuszy

msd | 15 czerwca 2018
W liście do właścicieli obligacji spółki Przemysław Dąbrowski, jej prezes, nie daje większych nadziei na odzyskanie całości zainwestowanych pieniędzy. Pisze raczej o ich „części” przypominając zarazem, że ogłoszone propozycje układowe mają na razie charakter wstępny.

Przejąłem spółkę na skraju upadku - z ogromną stratą finansową, rozdętymi wydatkami i po decyzji sądu o objęciu jej tzw. przyśpieszonym postępowaniem układowym. Mimo tego zdecydowałem się podjąć tego trudnego zadania, bo widzę szansę na to, żeby GetBack przetrwał, a po 2-3 latach wrócił na ścieżkę rozwoju i powoli odbudowywał swoją wartość– napisał do obligatariuszy Przemysław Dąbrowski, prezes GetBacku. - Zdaję sobie sprawę z tego, że taki plan będzie bardzo trudno zrealizować, ale to jedyna szansa na to, żeby wszyscy obligatariusze odzyskali część swoich pieniędzy – dodał także.

- Wiem, że nie to chcielibyście Państwo usłyszeć. Ciężko żyć z przeświadczeniem, że liczyło się na zysk, a odzyska się tylko część włożonych pieniędzy. Dziś jednak to jedyny realny scenariusz. Każdy, kto obiecuje Państwu inne drogi wyjścia z tej sytuacji nie mówi Wam prawdy. Zwróćcie uwagę, że wizje takie roztaczają zazwyczaj te same osoby, które wcześniej namówiły Was do tej feralnej inwestycji. To nie przypadek – czytamy dalej. 

GetBack, jak zaznacza jego prezes, nie zamyka się na rozwiązanie, w którym do spółki wchodzi inwestor strategiczny. Lecz Przemysław Dąbrowski jasno wskazuje, że potencjalnych inwestorów nie ma i przy obecnej kondycji finansowej trudno może być na nich liczyć.

- Naszym najważniejszym zadaniem jako nowego zarządu jest uratowanie spółki przed upadkiem. Tylko utrzymanie bieżącej działalności spółki i codzienna windykacja długów dają bowiem szansę na realizację scenariusza, w którym odzyskują Państwo przynajmniej część zainwestowanych środków. Naszą podstawową działalnością jako spółki jest windykacja długów, a nieobsługiwane długi są jak żywność bez lodówki, bardzo szybko tracą na wartości – tłumaczy prezes GetBacku.

Przemysław Dąbrowski wskazuje też na wdrożone w spółce programy oszczędnościowe, w tym obniżenie pensji członkom zarządu, zmianę systemu premiowego, zamknięcie zbędnych biur, likwidację dotychczasowego systemu korzystania z aut służbowych. Spółka ma też wypowiadać niekorzystne umowy i występować do „niektórych byłych członków władz spółki oraz niektórych kontrahentów o zwrot nienależnie pobranych wynagrodzeń”.

Przypominając natomiast propozycje układowe (65,36 proc. nominału w ratach do końca 2025, umorzenie odsetek i konwersja pozostałych 34,64 proc. na akcje) prezes GetBacku wyraźnie zaznacza też, że mogą one ulec zmianie. 

- Wiem, że czekają nas trudne rozmowy. Na Waszym miejscu podobnie jak Wy oczekiwałbym wypłaty całości włożonego kapitału. To zrozumiałe. Znam już jednak całą historię od środka i powoli poznaję kolejne fakty. Mam nadzieję, że osoby odpowiedzialne za dzisiejszą sytuację spółki poniosą odpowiedzialność. Właśnie dlatego na bieżąco współpracujemy ze wszystkim organami, które badają kto i w jaki sposób działał na szkodę GetBack, a co za tym idzie na szkodę obligatariuszy i akcjonariuszy, którzy stracili gros swoich środków – pisze także prezes spółki.

Tymczasem w czwartek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała listy, które Konrad Kąkolewski, odwołany w atmosferze skandalu były prezes GetBacku, miał wysłać do premiera Mateusza Morawieckiego. Miał w nich prosić o wsparcie finansowe dla spółki tłumacząc to troską o inwestorów indywidualnych i wystąpienie „istotnych problemów społecznych”.  Konrad Kąkolewski wskazywał na możliwość pojawiania się narracji, że GetBack jest „piramidą finansową PIS”, a nawet obiecywał, że w zamian za pożyczkę do 250 mln zł od PFR fundusz Abris Capital Partners, który jest głównym akcjonariuszem windykatora, zrezygnuje z wartych 2 mld zł roszczeń wobec skarbu państwa (chodzi o wywłaszczenie funduszu z inwestycji w FM Bank).

Pełna treść listów Konrada Kąkolewskiego do premiera Mateusza Morawieckiego znajduje się tutaj. https://www.premier.gov.pl/files/files/skan1.pdf

Więcej wiadomości o Capitea S.A. (d. GetBack S.A.)

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium