piątek, 29 marca 2024

Newsroom

Przewodniczący KNF podał się do dymisji

msd | 13 listopada 2018
O decyzji Marek Chrzanowski miał poinformować Polską Agencję Prasową. To efekt wtorkowej publikacji Gazety Wyborczej, w której padło oskarżenie o próbę korupcji.

Marek Chrzanowski poinformował PAP o złożeniu rezygnacji z poczucia ”odpowiedzialności za sprawne funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem  finansowym i konieczność wnikliwego wyjaśnienia sprawy dla dobra  państwa”. Wcześniej, przed południem szef KNF, informował, że nie rozważa rezygnacji.

Decyzja Marka Chrzanowskiego związana jest z wtorkową publikacją Gazety Wyborczej, a głębiej prawdopodobnie i z aferą GetBacku. GW podała, że były już szef KNF spotkał się z Leszkiem Czarneckim, głównym akcjonariuszem Getin Noble Banku oraz Idea Banku, któremu miał zaoferować przychylność w zamian za zatrudnienie wyznaczonego prawnika, którego wynagrodzenie miałoby sięgnąć około 40 mln zł.

Z ujawnionego przez GW stenogramu wynika, że podczas rozmowy przewodniczący KNF miał oferować między innymi usunięcie z Komisji Zdzisława Sokala, przedstawiciela prezydenta w KNF i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który jest zwolennikiem przejęcia przez paśntwo należących do Leszka Czarneckiego banków.

Samo spotkanie pomiędzy szefem KNF a właścicielem Idea Bank i GNB odbyć się miało w marcu tego roku, czyli jeszcze przed wybuchem afery GetBacku. Nieprzypadkowo KNF w wydanym oświadczeniu „odczytuje opisane w artykule działania p. Leszka Czarneckiego jako próbę wywierania wpływu na Komisję Nadzoru Finansowego poprzez szantaż”.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny, z którym się kontaktowaliśmy, sprawy nie zamierza dziś komentować. Na stronie BFG pojawiła się dziś natomiast informacja o… obowiązującej już od dwóch lat przymusowej restrukturyzacji banków w razie zagrożenia dla ich działalności.

Z naszych informacji wynika, że kilka tygodni temu BFG zaprosił niektóre firmy zajmujące się PR-em finansowym do przedstawienia ofert PR-u kryzysowego, dotyczących właśnie działań związanych z przymusową restrukturyzacją.

Wiele notowanych na Catalyst obligacji Getin Noble Banku wyraźnie tanieje we wtorek, łącznie z seriami zapadająymi krócej niż za rok. Najbliższa wykupu seria GNB0819 notowana jest po 91,7 proc. nominału, co daje jej 16,8 proc. rentowności brutto.

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst