wtorek, 19 czerwca 2018

Newsroom

Raport rynkowy: Publiczne emisje obligacji na Catalyst w czerwcu

Emil Szweda, Obligacje.pl | 06 lipca 2017
W czerwcu wartość obrotów emisjami obligacji korporacyjnych pochodzących z publicznych ofert przeprowadzanych na podstawie prospektów i adresowanych do inwestorów indywidualnych wyniosła 46,2 mln zł, prawie 21 proc. wszystkich transakcji na Catalyst.

Publiczne emisje obligacji korporacyjnych zajmują tylko część rynku (ok. 6 proc. notowanych papierów), ale pod względem obrotów ważą trzykrotnie więcej. Warto przy tym pamiętać, że wartość obrotów na całym rynku spadła w czerwcu r/r o 71,5 proc. W przypadku emisji publicznych spadek wyniósł mniej, bo 30 proc. i wynikał z kilku jednorazowych czynników. Przed rokiem wciąż świeżym papierem na rynku były emisje Alior Banku i obroty nimi były ponadprzeciętnie wysokie (6,5 mln zł vs 1,6 mln zł w czerwcu 2017 r.). W czerwcu 2016 r. wypadł też debiut obligacji Kruka wartych 135 mln zł i przełożył się na wzrost obrotów papierami tej spółki do 11 mln zł (7,1 mln zł rok później), niezwykle intensywnie handlowano też obligacjami Orlenu (14,9 mln zł vs 6,6 mln zł rok później). Dwie pierwsze publiczne emisje Orlenu zostały już wykupione.

Czerwcowe obroty publicznymi emisjami obligacji korporacyjnych przewyższały średnią z ostatnich 12 miesięcy (42,7 mln zł), zresztą w tym czasie tylko raz były wyższe. Dlatego można zaryzykować tezę, że mimo spadku obrotów na całym rynku i w porównaniu do czerwca ub.r., inwestorzy wciąż interesują się emisjami publicznymi, co poniekąd zwrotnie napędza wzrost obrotów (inwestorzy kupują te papiery, które cieszą się najwyższą płynnością).

To zainteresowanie widoczne jest także w spadku rentowności obligacji niektórych firm. Po szczegółowe informacje zapraszamy do dalszej części naszego raportu.

Żeby dokończyć lekturę musisz być zalogowany!

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje