poniedziałek, 7 października 2024

Newsroom

Resort finansów podnosi marże obligacji antyinflacyjnych

msd | 23 maja 2024
W czerwcowej ofercie Ministerstwo Finansów zaproponuje o 0,25 lub 0,50 pkt proc. więcej marży na obligacjach oszczędnościowych opartych o inflację. Rocznym, dwu- i trzyletnim papierom obetnie jednak oprocentowanie.

Oferowane w czerwcu 12-miesięczne obligacje detaliczne oprocentowane będą wyjściowo na 5,95 proc. rocznie zamiast dotychczasowych 6,05 proc. Natomiast od drugiego miesiąca oszczędzania ich kupon niezmiennie równy będzie stopie referencyjnej NBP. Działające w podobny sposób papiery dwuletnie płacić będą początkowo 6,15 proc. zamiast wcześniejszych 6,30 proc. Lecz to nie koniec zmian, bo w tym przypadku marża doliczana od drugiego miesiąca do stopy referencyjnej NBP spadnie do 0,35 pkt proc. z 0,5 pkt proc.

Stałokuponowe trzylatki, które w ostatnich tygodniach biją rekordy popularności, płacić będą natomiast 6,2 proc. w skali roku zamiast 6,4 proc., utrzymywanych przez MF od lutego do maja włącznie.

W przypadku cztero- i dziesięcioletnich obligacji antyinflacyjnych, a także działających na tej samej zasadzie papierów rodzinnych o sześcio- i dwunastoletnich okresach spłaty, resort finansów zdecydował o utrzymaniu ich wyjściowych kuponów w pierwszym roku (6,55 i 6,8 proc. dla cztero- i dziesięciolatek oraz 6,75 i 7,05 proc. dla sześcio- i dwunastolatek). Od drugiego roku serie te będą jednak płacić wyższe marże, jakie doliczane będą do GUS-owskiego wskaźnika inflacji. Ogólnodostępne cztero- i dziesięcioletnie papiery będą więc oprocentowane odpowiednio na 1,5 i 2,0 pkt proc. ponad CPI (poprzednio 1,25 i 1,5 pkt proc.). Natomiast zarezerwowane dla uczestników programu Rodzina 800+ obligacje sześcio- i dwunastoletnie dadzą 2,0 i 2,5 pkt proc. powyżej inflacji (wcześniej 1,75 i 2,0 pkt proc.).

W czerwcu ponownie nie zmieni się natomiast oprocentowanie papierów trzymiesięcznych. Podobnie jak przez ostatnie dwa lata, nadal płacić one będą 3,0 proc. w skali roku.

Obok zaktualizowania większości oferty, w czerwcu MF zaproponuje też preferencyjne warunki zamiany dla obligacji, które będą w tym czasie wygasać. Im dłuższe papiery będą nabywane w ramach operacji zamiany, tym na wyższe dyskonto liczyć będą mogli inwestorzy (do 0,4 proc. nominału w przypadku dziesięcioletniej serii).

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje