poniedziałek, 23 maja 2022

Newsroom

Rośnie oprocentowanie większości obligacji detalicznych

msd | 25 kwietnia 2022
Ministerstwo Finansów podniesie od maja kupony obligacji oszczędnościowych o 1 pkt proc. Podwyżka nie obejmie jednak najkrótszych papierów o trzymiesięcznym okresie spłaty.

Za wyjątkiem trzymiesięcznym obligacji skarbowych, które nadal będą płacić 1,5 proc. w skali roku, wyjściowe oprocentowanie dostępnych w ofercie resortu finansów papierów wzrośnie o 1 pkt proc. Oznacza to, że stałokuponowe dwulatki dadzą zarobić 3 proc. w skali roku (na rynku hurtowym rentowność dwuletniego długu skarbowego to 6,4 proc.), a obligacje trzyletnie w pierwszym sześciomiesięcznym okresie oprocentowane będą na 3,1 proc. Później ich kupony naliczane będą według stawki WIBOR 6M. 

W przypadku cztero- i dziesięcioletnich obligacji antyinflacyjnych oprocentowanie wzrośnie w pierwszym roku kolejno do 3,3 oraz 3,7 proc. Później będzie zaś ono sumą wskaźnika inflacji i marży, ustalonej odpowiednio na 1,0 i 1,25 pkt proc. 

W przypadku sześcio- i 12-letnich papierów, które dostępne są wyłącznie dla beneficjentów programu Rodzina 500+, kupony za pierwszy rok wzrosną kolejno do 3,5 i 4 proc. W następnych latach resort finansów zapłaci inwestorom 1,5 i 1,75 pkt proc. ponad wskaźnik inflacji.

W trzech pierwszych miesiącach tego roku łączna sprzedaż detalicznych obligacji skarbu państwa wyniosła 11,5 mld zł (+13,8 proc. r/r), z czego 5,3 mld zł przypadało na papiery trzymiesięczne, a kolejne 3,8 mld zł to antyinflacyjne czterolatki.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje