poniedziałek, 25 października 2021

Newsroom

Rusza Millennium Bank Hipoteczny

msd | 14 czerwca 2021
Nowo powstały bank hipoteczny wprawdzie nie zamierza udzielać kredytów, ale ma być platformą do emisji listów zastawnych.

Millennium Bank Hipoteczny wystartował 14 czerwca, wynika z komunikatu prasowego. Jego działalność sprowadzać się będzie głównie do finansowania portfela kredytów udzielanych przez spółkę-matkę, Bank Millennium.

- Rozpoczynamy działalność bankową. Millennium Bank Hipoteczny nie będzie samodzielnie udzielał kredytów hipotecznych, lecz będzie  wehikułem do emisji listów zastawnych. Listy zastawne są jednymi z najbezpieczniejszych instrumentów finansowych na świecie oraz najtańszym średnio i długoterminowym źródłem finansowania. Dzięki rozpoczęciu działalności banku hipotecznego jako grupa uzyskamy dostęp do finansowania aktywów za ich pomocą. Pozwoli to na dywersyfikację struktury finansowania dla kredytów hipotecznych w grupie Banku Millennium – powiedziała Agata Chrzanowska, prezes Millennium Banku Hipotecznego, cytowana w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego wydała Millennium BH zgodę na rozpoczęcie działalności przed trzema tygodniami.

Na razie nowo powstały bank nie informuje, kiedy zamierza wyjść na rynek z inauguracyjną emisją listów zastawnych.

Millennium BH będzie piątym bankiem hipotecznym na polskim rynku, po instytucjach kontrolowanych przez ING, mBank, Pekao oraz PKO BP. 

Na koniec 2020 r. polski rynek listów zastawnych wart był ponad 25 mld zł, wynika z najświeższej prezentacji inwestorskiej PKO Banku Hipotecznego, który odpowiada za dwie trzecie rynku.

Na koniec maja na Catalyst znajdowało się 49 serii listów zastawnych o łącznej wartości 22,5 mld zł. Ich płynność jest jednak zerowa – podczas tegorocznych sesji zawarto ledwie dwie transakcje tego rodzaju długiem.

Więcej wiadomości o Bank Millennium S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst