wtorek, 18 czerwca 2024

Newsroom

S&P obcina ratingi spółek i miast w ślad za niższą oceną kraju

msd | 22 stycznia 2016
Agencja Standard & Poor’s obniżyła rating siły finansowej PZU z A do A-, a na zakończenie współpracy z PKO BP wycofując ocenę dla banku obniżyła ją z BBB+ do BBB. Obcięto także rating Krakowa, do nowego poziomu Polski.

Decyzje agencji o obniżeniu ocen kolejnych spółek i samorządów są pokłosiem ścięcia ratingu dla długoterminowego zadłużenia Polski w walucie zagranicznej z A- do BBB+ (perspektywa negatywna). Co do zasady, oceny samorządów nie mogą być wyższe niż kraju, podobnie jest w przypadku spółek, ale w tym przypadku dopuszczalne są wyjątki (np. PZU).

Zarówno w przypadku PZU, jak i PKO BP czy Krakowa oraz Łodzi (to miasto akurat nie jest notowane na Catalyst), S&P zaznacza, że obniżki ratingów są następstwem nie tyle zmiany kondycji finansowej, co nowej oceny Polski.

We wtorek PKO BP poinformował o rozwiązaniu umowy z agencją S&P, co wiąże się z wycofaniem nadawanej przez nią oceny dla banku (obniżka oceny została dokonana w ramach końcowej analizy). Rezygnację z usług agencji bank uzasadnia „ograniczeniem planów emisji obligacji na rynkach międzynarodowych, w szczególności w Stanach Zjednoczonych”.

Decyzja PKO BP w pewien sposób odzwierciedla nastawienie polskich spółek, które mniej chętnie korzystają z usług S&P. To skutek tego, że obligacje w dolarach emitują one rzadko lub wcale, więc ponoszenie kosztów (S&P uchodzi za drogą agencję) może wydawać się nieuzasadnione.

Wśród spółek notowanych na Catalyst obniżką ratingu zagrożone są także pozostałe firmy oceniane przez S&P, czyli Ciech (BB-, p. stabilna), mBank (BBB, p. stabilna) oraz PGNiG (BBB-, p. stabilna).

Notowane na rynku hurtowym BondSpot obligacje PKO BP praktycznie w ogóle nie są przedmiotem handlu. Podobnie, jak euroobligacje PZU i PKO, które teoretycznie znajdują są także w detalicznej części Catalyst. Na rynkach zagranicznych od 15 stycznia (wtedy obniżono rating Polski) papiery PZU i PKO w euro potaniały o 40-70 bps. Tanieje także dług PKO BP w USD i CHF.

Więcej wiadomości kategorii Ratingi