piątek, 26 kwietnia 2024

Newsroom

S&P obniżyła perspektywę ratingu mBanku

msd | 04 lutego 2016
Agencja Standard & Poor’s potwierdziła długo- i krótkoterminowe oceny ratingowe na poziomie odpowiednio BBB oraz A2. Obniżeniu uległa natomiast ich perspektywa, ze stabilnej na negatywną.

Zmiana perspektywy ratingu miała być podyktowana wzrostem ryzyka branży bankowej w Polsce. Agencja wskazuje nie tylko na zmiany już wprowadzone, jak podatek bankowy, ale także na ryzyko kolejnych niekorzystnych dla sektora regulacji wskazując na prezydencki projekt ustawy o przewalutowaniu kredytów frankowych.

- W opinii S&P zdolność sektora bankowego w Polsce do absorpcji strat i odporność banków na wstrząsy może ulec pogorszeniu w ciągu najbliższych dwóch lat w związku z wprowadzeniem podatku bankowego, wzrostem kosztów regulacyjnych i kosztami związanymi z potencjalną konwersją kredytów walutowych – napisano w komunikacie mBanku.

Obniżenie perspektywy ratingu zwiększą prawdopodobieństwo obniżenia dugoterminowej oceny z BBB do BBB-, które jest ostatnim stopniem na skali ratingów inwestycyjnych (niżej znajdują się oceny nieinwestycyjne/spekulacyjne).

Ocena sytuacji mBanku przez S&P ma raczej charakter obaw o przyszłość sektora bankowego w Polsce niż bieżącej działalności mBanku. Takie zresztą jest zadanie agencji ratingowych. Niemniej, opublikowane w czwartek wyniki banku wskazują na poprawę płynności oraz jakości portfela kredytowego, a także na solidną pozycję kapitałową przy utrzymaniu wyników na niezmienionym poziomie. Sam bank przyznał jednak w sprawozdaniu, że wprowadzenie podatku od niektórych instytucji finansowych będzie miało „istotny negatywny wpływ na wyniki”.

W obrocie na Catalyst znajdują się dwie serie podporządkowanych obligacji mBanku, których wyceny spadły w ostatnim czasie nieznacznie poniżej nominału (do 99,5 proc.). Rentowności serii MBK1223 i MBK0125 wynoszą odpowiednio 4,05 i 3,89 proc. brutto. Nominał obligacji z obu emisji to 100 tys. zł.

Więcej wiadomości o mBank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Ratingi