wtorek, 22 października 2019

Newsroom

Statima jednak nie otrzymała pieniędzy na wykup obligacji

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 11 kwietnia 2019
Zapowiadani od stycznia inwestorzy zagraniczni nie złożyli wiążącej oferty finansowania windykatora i nie przekazali mu środków na wykup zaległych obligacji serii A oraz wygasających w piątek papierów serii B.

Termin wykupu wartych 1,66 mln zł obligacji serii A minął 28 stycznia. Wtedy też Statima po raz pierwszy poinformowała o negocjacjach z grupą – niewymienionych z nazwy – inwestorów zagranicznych. Niewiele ponad tydzień później spółka podpisała z nimi niewiążącą ofertę, która do 8 marca miała przekształcić się w ofertę wiążącą wraz z wpływem pierwszych środków na wykup części zaległych obligacji. Termin ten później przesuwano jednak do 29 marca i wreszcie do 10 kwietnia.

We środę wieczorem Statima poinformowała jednak, że nie otrzyma finansowania, które miało wystarczyć na wykup zaległych papierów serii A oraz przypadającą na najbliższy piątek spłatę serii B o wartości 3,53 mln zł. Jej los jest więc przesądzony.

Powodem niezłożenia wiążącej oferty we wskazanym terminie jest nieosiągnięcie przez grupę inwestorów wymaganego progu zaangażowania kapitałowego na całość inwestycji. Ponadto, grupa inwestorów przez cały czas pracuje nad spełnieniem warunków oferty finansowania spółki – podała Statima.

Michał Konieczny, prezes Statimy, sprawy nie chciał komentować, poza odesłaniem nas do opublikowanego raportu bieżącego. Dwa miesiące temu, w odpowiedzi na pytania Obligacje.pl, przekonywał, że „spółka nie rozważa składania wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, a tym bardziej wniosku o ogłoszenie upadłości”.

Niewykupione w terminie obligacje serii A oferowane były za pośrednictwem Polskiego Domu Maklerskiego. Podobnie, jak i emisja zapadająca w piątek, która oferowana była w trybie publicznym.

Obie emisje zabezpieczono na zbiorze wierzytelności. Dodatkowo papiery wygasające w piątek zabezpieczone są też trzema siódemkami.

Kolejne wykupy obligacji Statimy przypadają w październiku (1 mln zł plus 0,76 mln zł) oraz grudniu (2 mln zł) tego roku. Tylko ostatnia z tych serii notowana jest na Catalyst, gdzie nigdy nią jednak nie handlowano.

Więcej wiadomości o Statima S.A.

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

Emisje