piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Większość rady nadzorczej GetBacku z absolutorium

msd | 27 sierpnia 2018
Wśród siedmiu członków rady nadzorczej windykatora, w większości byłych, tylko jednemu nie udzielono absolutorium z wykonywania obowiązków w 2017 r. – wynika z informacji podanej przez PAP.

Akcjonariusze nie udzielili absolutorium wyłącznie Kennethowi Maynardowi, który już po wybuchu afery przez moment był w tym roku prezesem spółki. Ze stanowiska zrezygnował w maju, kilka tygodni później na jaw wyszło, że będąc jeszcze członkiem rady nadzorczej spółki w niewyjaśnionych okolicznościach otrzymał od niej 3 mln zł.

Absolutorium ze sprawowania obowiązków w 2017 r. doczekali się natomiast: Wojciech Łukawski, Alicja Kornasiewicz, Jarosław Śliwa, Rafał Morlak, Rune Jepsen oraz Jacek Osowski. Innymi słowy, fundusz Abris Capital Partners, który jest głównym akcjonariuszem GetBacku, uznał, że osoby te w sposób prawidłowy sprawowały nadzór nad zarządem GetBacku. Ten jednak absolutorium nie otrzymał.

Absolutorium nie zostało udzielone Konradowi Kąkolewskiemu, poprzedniemu prezesowi spółki oraz wiceprezesom: Pawłowi Trybuchowskiemu i Annie Paczuskiej oraz członkom zarządu Markowi Patule, Bożenie Solskiej i Mariuszowi Brysikowi – poinformowała PAP.

Co ciekawe, Mariusz Brysik na stanowisku wiceprezesa pozostawał jeszcze do momentu poniedziałkowego ZWZ.

Akcjonariusze zdecydowali także o dalszym istnieniu spółki. Ponadto, jak podał „Parkiet”, podczas poniedziałkowego ZWZ do rady nadzorczej dokooptowano też reprezentanta obligatariuszy – Radosława Barczyńskiego, który jest członkiem rady wierzycieli.

We wtorek odbędzie się zgromadzenie wierzycieli, na którym dojść może do głosowania nad propozycjami układowymi. Na stole pozostają trzy propozycje, z czego najmniej korzystna dla niezabezpieczonych obligatariuszy pozostaje ta od zarządu GetBacku (spłata 31 proc. należności w osiem lat plus konwersja 25 proc. należności na akcje). Zarówno kurator obligatariuszy, jak i rada wierzycieli proponują wyższy stopień zaspokojenia (50,5 proc.), lecz zarząd spółki uważa te propozycje za niemożliwe do spełnienia, o czym szeroko pisaliśmy w ubiegły czwartek. 

Podczas wtorkowego zgromadzenia, jak dowiedzieliśmy się w sądzie, rozpatrzone zostaną wnioski o przesunięcie terminu głosowania nad układem. Chciałaby tego zarówno spółka, jak i rada wierzycieli, którą wspierać w tym zakresie miała nawet Komisja Nadzoru Finansowego. Zarząd windykatora twierdzi, że dodatkowy czas mógłby wykorzystać na dalsze negocjacje z zabezpieczonymi wierzycielami oraz uzyskanie ofert zakupu zorganizowanej części przedsiębiorstwa od potencjalnych inwestorów (dotychczas podpisano 11 umów o poufności). 

Więcej wiadomości o Capitea S.A. (d. GetBack S.A.)

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium