środa, 19 lutego 2020

Newsroom

Wpływ obniżki ratingu Polski na Catalyst

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 18 stycznia 2016
Decyzja agencji S&P jest wyraźnie dostrzegalna w rentownościach polskich obligacji skarbowych, które bywają przecież benchmarkiem dla długu korporacyjnego. Niższy rating kraju, to także wyższe ryzyko obniżenia ocen największych firm i pewny spadek oceny Krakowa.

W poniedziałek koło południa skarbowe papiery wartościowe o terminach wykupu powyżej roku traciły po kilkanaście do – w przypadku dziesięciolatek – 25 punktów bazowych. Rentowność tych ostatnich wynosiła 3,24 proc. wobec 2,998 proc. przed weekendem, co jest efektem obniżenia przez agencję Standard & Poor’s długoterminowego ratingu zadłużenia walutowego z A- do BBB+ i nadaniu ocenie negatywnej perspektywy.

Wprawdzie kilka godzin po decyzji S&P długoterminowy rating na poziomie A- dla zagranicznego zadłużenia podtrzymał Fitch, inna z agencji należących do „wielkiej trójki”, ale nietrudno dostrzec, że zagraniczni inwestorzy, przeceniając polskie obligacje i wyprzedając złotego, skupili się wyłącznie na obniżce dokonanej przez S&P.

Jak to wszystko ma się do Catalyst?

Żeby dokończyć lekturę musisz być zalogowany!
 • PKO BP może zmniejszyć nadwyżki kapitałowe

  12 lutego 2020
  Pomimo niekorzystnego wpływu ryzyka prawnego walutowych kredytów hipotecznych i zwrotów prowizji od kredytów detalicznych, grupa PKO BP wypracowała ponad 4 mld zł zysku netto w 2019 r. Teraz zarząd banku myśli nad wypłatą wysokiej dywidendy.
  czytaj więcej
 • mBank chce zamienić obligacje podporządkowane na inny dług

  06 lutego 2020
  Na koniec 2019 r. współczynniki kapitałowe mBanku spadły do najniższego poziomu od ponad trzech lat. Wprawdzie BFG określił bankowi wysoki wymóg MREL, ale do jego spełnienia – zdaniem CFO mBanku – powinna wystarczyć zamiana obligacji podporządkowanych na nieuprzywilejowane.
  czytaj więcej
 • Wyniki PKO BP z wysokimi obciążeniami w IV kwartale

  03 lutego 2020
  Ujęcie ryzyka prawnego związanego z walutowymi kredytami hipotecznymi oraz przedterminowych spłat kredytów detalicznych obniży wynik brutto bankowej grupy o 682 mln zł.
  czytaj więcej
 • mBank zawiązał wysokie rezerwy

  16 stycznia 2020
  Bank zawiązał 293 mln zł rezerwy portfelowej na kredyty frankowe w wynikach IV kwartału, a także zapowiedział ich dodatkowe obniżenie w związku z przedterminową spłatą kredytów konsumenckich.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Ratingi

Emisje