czwartek, 25 kwietnia 2024

Newsroom

YOLO zawiesza udzielanie pożyczek

msd | 02 kwietnia 2020
Wystarczył jeden dzień, żeby zapowiedzi ze sprawozdania rocznego spółki stały się faktem – w związku ze znaczącym ograniczeniem kosztów pozaodsetkowych YOLO przestaje udzielać nowych pożyczek. Do odwołania, aż wybierze jeden z dwóch wstępnie nakreślonych scenariuszy.

Powodem wstrzymania akcji pożyczkowej jest podpisanie przez prezydenta specustawy o tzw. „tarczy antykryzysowej”, w której na wniosek prezesa UOKiK znalazło się tez drastyczne ograniczenie kosztów pozaodsetkowych, z których to głównie żyją firmy pożyczkowe. Przypomnijmy, dla umów powyżej 30 dni roczny limit obniżono z 55 do 21 proc., a łączne koszty pozaodsetkowe w całym okresie pożyczki spadły ze 100 do 45 proc. 

„W ocenie spółki tak daleko idące ograniczenie maksymalnego limitu kosztów poza odsetkowych kredytów i pożyczek konsumenckich nie pozwala spółce na kontynuowanie akcji pożyczkowej – byłaby ona nierentowna. W szczególności biorąc pod uwagę istotnie wyższe ryzyko kredytowe w warunkach epidemii COVID-19 i będącego jej konsekwencją radykalnego spowolnienia gospodarczego oraz niestabilnej sytuacji na rynku pracy.” – poinformowało YOLO.

Wprowadzenie zmian w prawie, które obowiązują od razu (brak vacatio legis) i dotyczą wszystkich nowych umów, skłoniło spółkę do odwołania strategii na lata 2019-2021, wstrzymania sprzedaży pożyczek oraz rozpoczęcia przeglądu opcji strategicznych. W ramach tego ostatniego YOLO rozważy dwa scenariusze. Pierwszy zakłada zakończenie działalności pożyczkowej na rynku polskim, głęboką restrukturyzację kosztową, obsługę istniejących umów oraz spłatę zadłużenia. Innymi słowy, YOLO myśli o wygaszeniu działalności, czego nie nazywa wprost. Drugi ze scenariuszy zakłada natomiast wznowienie działalności pożyczkowej na istotnie zmienionych zasadach przy zaostrzonych parametrach oceny ryzyka lub zmianę oferty.

YOLO do dawne windykacyjne P.R.E.S.C.O. Group, które zakończyło zasadniczą działalność zarządzania wierzytelnościami transakcją sprzedaży portfela Krukowi. Działalność pożyczkową spółka prowadzi od marca 2017 r. i wciąż nie osiągnęła rentowności operacyjnej, co było jednym z celów na 2019 r. Ubiegły rok YOLO zakończyło z ujemnymi kapitałami własnymi (-0,2 mln zł).

Na Catalyst notowana jest jedna z siedmiu serii długu YOLO. To warte 8 mln zł papiery serii F z terminem wykupu w lipcu 2021 r., które sprzedający wycenia na 69,99 proc. nominału. 

Więcej wiadomości o YOLO S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst