czwartek, 17 stycznia 2019

Newsroom

Zapisy w nowej emisji Orlenu od poniedziałku

Emil Szweda, Obligacje.pl | 16 maja 2018
Płocki koncern pozostawił bez zmian warunki dobrze przyjętej emisji z początku maja i ponownie proponuje 1,2 pkt proc. marży ponad WIBOR 6M w zamian za czteroletnie obligacje.

Warunki emisji obligacji serii D są właściwie kopią warunków emisji serii C przeprowadzonej 7-8 maja. Zmieniły się tylko daty. Zapisy ponownie przyjmować będzie DM PKO BP i choć teoretycznie mogą potrwać do 4 czerwca, to w istocie należy spodziewać się ich skrócenia. Warto pamiętać, że papiery serii C zostały rozkupione pierwszego dnia przyjmowania zapisów, a chodziło o emisję wartą, bagatela, 200 mln zł. Również seria D warta jest 200 mln zł.

Minimalny zapis może dotyczyć już jednej obligacji o nominale 100 zł, ale trzeba pamiętać, że papiery oprocentowane będą już od pierwszego dnia przyjmowania zapisów i z tego powodu cena emisyjna rośnie o 0,5-1 grosz z każdym kolejnym dniem przyjmowania zapisów.

Nowa emisja Orlenu oczywiście trafi do notowań na Catalyst. Przewidywana data debiutu to 27 czerwca, ale jeśli zapisy zostaną skrócone, być może nastąpi to nieco szybciej.

Cały program publicznych emisji obligacji Orlenu wart jest 1 mld zł. Emisja serii D będzie czwartą w ramach programu i czwartą wartą 200 mln zł. Do wykorzystania pozostanie więc jeszcze emisja lub emisje warte kolejne 200 mln zł, ale prospekt emisyjny traci ważność 20 lipca. 

Na Catalyst notowane są cztery serie obligacji Orlenu, w tym dwie serie z obecnego programu emisji. Papiery PKN0921 i PKN1222 rynek wycenia odpowiednio z 2,63 oraz 2,66 proc. rentowności brutto, co odpowiada 0,84 oraz 0,89 pkt proc. realnej marży. Emisja z początku maja jeszcze nie trafiła do obrotu. 

Naszym zdaniem

Po sukcesie pierwszej majowej emisji Orlen mógł zaryzykować obniżenie oprocentowania w kolejnej ofercie (tak postępował, gdy w latach 2013-2014 przeprowadzał pierwszy program publicznych emisji obligacji), ale zdecydował się pozostawić je na wcześniejszym poziomie. Oczywiście inwestorzy nie powinni z tego powodu narzekać – warunki emisji prezentują się korzystnie na tle warunków oferowanych jesienią (1 pkt proc. marży ponad WIBOR 6M za cztero- i pięcioletnie obligacje), a także na tle wyceny (obniżonej po ogłoszeniu warunków emisji obligacji serii C) papierów serii A i B na Catalyst. Premia 35 pkt bazowych w marży za papiery zapadające dziewięć miesięcy później niż seria A, to naprawdę sporo w przypadku takiego emitenta jak Orlen.

Słabszą stroną tej i poprzednich emisji Orlenu jest… postawa Rada Polityki Pieniężnej, która wydaje się być nieprzejednana w sprawie podwyżek stóp. Może się więc okazać, że zakup czteroletnich obligacji skarbowych indeksowanych inflacją da lepsze rezultaty niż inwestycja w papiery Orlenu, ale czy faktycznie tak się stanie – tego nie wiemy.

Więcej wiadomości o PKN Orlen S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje