wtorek, 06 czerwca 2023

Newsroom

Zielone euroobligacje Orlenu dla inwestorów z 26 krajów

msd | 28 maja 2021
Na warte 0,5 mld euro siedmioletnie papiery płockiego koncernu złożono 234 zapisy za prawie 3 mld euro. Ostatecznie papiery trafiły do 182 inwestorów.

Wyemitowane przez PKN Orlen siedmioletnie obligacje oprocentowane są na 1,125 proc. rocznie, a ich cenę emisyjną ustalono na 99,426 proc. nominału, którego jednostkowa wartość to 100 tys. euro. Formalnie emisję rozliczono w miniony czwartek, lecz książkę popytu zamknięto tydzień wcześniej.

- Duży sukces pierwszej emisji zielonych euroobligacji to potwierdzenie, że stanowią one bardzo atrakcyjną opcję inwestycyjną, zarówno dla krajowych, jak i międzynarodowych inwestorów. Wynika to zarówno z silnych fundamentów finansowych koncernu, jak i kompleksowego podejścia do zagadnień ESG, zaprezentowanego przez nas podczas procesu przygotowań do emisji. Środki z emisji zielonych euroobligacji przeznaczone zostaną na inwestycje związane ze zrównoważonym rozwojem grupy Orlen, zwłaszcza w odnawialne źródła energii oraz infrastrukturę ładowania aut elektrycznych. Ich realizacja wzmocni naszą pozycję konkurencyjną i pozwoli osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 roku – powiedział Daniel Obajtek, prezes Orlenu, cytowany w komunikacie.

Jak chwali się spółka, pierwszy miliard euro zapisów zebrano w niecałe półtorej godziny od otwarcia książki popytu. W trakcie book-buildingu spółka miała zaś dwukrotnie obniżać proponowane warunki cenowe, kończąc na 125 pkt bazowych ponad mid-swap (wobec wstępnych 160-165 pb.) 

„Ostatecznie zielone euroobligacje zostały przydzielone 182 inwestorom z 26 krajów, przy czym największy udział mieli inwestorzy z krajów Europy Środkowej (Niemcy, Austria i Szwajcaria) – 44 proc. oraz Polski – 23 proc. W emisji uczestniczyło wiele międzynarodowych funduszy typu asset management, w tym duże grono tych najbardziej zielonych. Aż 62% obligacji trafiło do funduszy skoncentrowanych na inwestycjach w zielone aktywa (tzw. green investors)” – podał PKN Orlen.

Jak wskazano, określone przez spółkę cele zielonego finansowania, tak w zakresie wydatkowania środków z emisji, jak i ich wpływu na środowisko, będą minimum raz w roku poddawane weryfikacji przez audytora.

Zgodność euroobligacji Orlenu z zasadami zielonego i zrównoważonego finansowania (Green Finance Framework) została potwierdzona przez Vigeo Eiris, spółkę zależną Moody’s – wynika z komunikatu.

Zielone euroobligacje paliwowego koncernu mają trafić do obrotu na rynkach Euronext Dublin oraz GPW w Warszawie.

Wcześniej PKN Orlen uplasował na krajowym rynku dwie serie obligacji zrównoważonego rozwoju, każda na 1 mld zł. Na razie tylko jedna z nich została wprowadzona do obrotu na GPW.

W czerwcu spółka celowa Orlenu musi spłacić pochodzące z 2014 r. obligacje o wartości 0,5 mld euro.

Na Catalyst znajduje się sześć serii obligacji Orlenu (niedawna druga emisja ESG jeszcze jest notowana), w tym pięć pochodzących z publicznych ofert, które były adresowane do indywidualnych inwestorów. Papiery te wygasać będą od września tego roku do grudnia przyszłego roku. Najbliższa wykupu seria PKN0921 wyceniana jest z 0,33 proc. rentowności brutto (ale minus 0,07 proc. netto). Najdłuższa detaliczna seria – PKN1222 – notowana jest zaś przy 0,82 proc. rentowności (0,51 proc. netto).     

Więcej wiadomości o PKN Orlen S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • HB Reavis zobowiązany podnieść obligacyjną marżę

  06 czerwca 2023
  Wzrost wskaźników zadłużenia po zeszłorocznym podziale aktywów wymusza na deweloperze konieczność podniesienia marży na obligacjach wyemitowanych przez jego polską spółkę celową.
  czytaj więcej
 • PKN Orlen chce przejąć ZA Puławy

  06 czerwca 2023
  Koncern analizuje możliwość przejęcia Zakładów Azotów w Puławach, kontrolowanych przez Grupę Azoty. Ewentualną akwizycję chciałby zamknąć jeszcze w tym roku.
  czytaj więcej
 • PragmaGO przyspieszy wykup o dwa tygodnie

  06 czerwca 2023
  Faktoringowa spółka spłaci w tym miesiącu warte 10 mln zł papiery PRF0723, które pierwotnie wygasać miały 4 lipca.
  czytaj więcej
 • R.Power nie zarabia na odsetki

  06 czerwca 2023
  Poniesione w ubiegłym roku nakłady inwestycyjne wymusiły na deweloperze farm PV blisko czterokrotny wzrost zadłużenia. Koszty jego obsługi przekraczały wysokość zysku operacyjnego. Po niedawnym pozyskaniu inwestora mniejszościowego R.Power zapowiada 900 mln zł nakładów inwestycyjnych w 2023 r.
  czytaj więcej