czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Zielone euroobligacje Orlenu dla inwestorów z 26 krajów

msd | 28 maja 2021
Na warte 0,5 mld euro siedmioletnie papiery płockiego koncernu złożono 234 zapisy za prawie 3 mld euro. Ostatecznie papiery trafiły do 182 inwestorów.

Wyemitowane przez PKN Orlen siedmioletnie obligacje oprocentowane są na 1,125 proc. rocznie, a ich cenę emisyjną ustalono na 99,426 proc. nominału, którego jednostkowa wartość to 100 tys. euro. Formalnie emisję rozliczono w miniony czwartek, lecz książkę popytu zamknięto tydzień wcześniej.

- Duży sukces pierwszej emisji zielonych euroobligacji to potwierdzenie, że stanowią one bardzo atrakcyjną opcję inwestycyjną, zarówno dla krajowych, jak i międzynarodowych inwestorów. Wynika to zarówno z silnych fundamentów finansowych koncernu, jak i kompleksowego podejścia do zagadnień ESG, zaprezentowanego przez nas podczas procesu przygotowań do emisji. Środki z emisji zielonych euroobligacji przeznaczone zostaną na inwestycje związane ze zrównoważonym rozwojem grupy Orlen, zwłaszcza w odnawialne źródła energii oraz infrastrukturę ładowania aut elektrycznych. Ich realizacja wzmocni naszą pozycję konkurencyjną i pozwoli osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 roku – powiedział Daniel Obajtek, prezes Orlenu, cytowany w komunikacie.

Jak chwali się spółka, pierwszy miliard euro zapisów zebrano w niecałe półtorej godziny od otwarcia książki popytu. W trakcie book-buildingu spółka miała zaś dwukrotnie obniżać proponowane warunki cenowe, kończąc na 125 pkt bazowych ponad mid-swap (wobec wstępnych 160-165 pb.) 

„Ostatecznie zielone euroobligacje zostały przydzielone 182 inwestorom z 26 krajów, przy czym największy udział mieli inwestorzy z krajów Europy Środkowej (Niemcy, Austria i Szwajcaria) – 44 proc. oraz Polski – 23 proc. W emisji uczestniczyło wiele międzynarodowych funduszy typu asset management, w tym duże grono tych najbardziej zielonych. Aż 62% obligacji trafiło do funduszy skoncentrowanych na inwestycjach w zielone aktywa (tzw. green investors)” – podał PKN Orlen.

Jak wskazano, określone przez spółkę cele zielonego finansowania, tak w zakresie wydatkowania środków z emisji, jak i ich wpływu na środowisko, będą minimum raz w roku poddawane weryfikacji przez audytora.

Zgodność euroobligacji Orlenu z zasadami zielonego i zrównoważonego finansowania (Green Finance Framework) została potwierdzona przez Vigeo Eiris, spółkę zależną Moody’s – wynika z komunikatu.

Zielone euroobligacje paliwowego koncernu mają trafić do obrotu na rynkach Euronext Dublin oraz GPW w Warszawie.

Wcześniej PKN Orlen uplasował na krajowym rynku dwie serie obligacji zrównoważonego rozwoju, każda na 1 mld zł. Na razie tylko jedna z nich została wprowadzona do obrotu na GPW.

W czerwcu spółka celowa Orlenu musi spłacić pochodzące z 2014 r. obligacje o wartości 0,5 mld euro.

Na Catalyst znajduje się sześć serii obligacji Orlenu (niedawna druga emisja ESG jeszcze jest notowana), w tym pięć pochodzących z publicznych ofert, które były adresowane do indywidualnych inwestorów. Papiery te wygasać będą od września tego roku do grudnia przyszłego roku. Najbliższa wykupu seria PKN0921 wyceniana jest z 0,33 proc. rentowności brutto (ale minus 0,07 proc. netto). Najdłuższa detaliczna seria – PKN1222 – notowana jest zaś przy 0,82 proc. rentowności (0,51 proc. netto).     

Więcej wiadomości o Orlen S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst